Компаније треба да имају интерактиван однос са локалном заједницом и да више раде на остварењу људских права, равноправности полова и побољшању положаја запослених жена. У Србији је недавно усвојена Стратегија развоја и промоције друштвено одговорног пословања за период од 2010. до 2015.
Спровођењем најбољих пракси корпоративне друштвене одговорности унапређује се положај жена на тржишту рада, али и друштвено одговорно пословање компанија. То се остварује подизањем свести приватног сектора о активностима корпоративне друштвене одговорности, јачањем капацитета Националне службе за запошљавање и оснаживањем сарадње цивилног друштва и кључних државних институција. Ово је била тема округлог стола „Подизање нивоа свести о добрим праксама корпоративне друштвене одговорности у промовисању положаја жена на тржишту рада”, који је организован са циљем да се ојача сарадња три сектора – јавног, приватног и цивилног друштва. Скуп је одржан 11. октобра у Београду, у организацији Удружења пословних жена и уз подршку UNIFEM-a (Развојни фонд Уједињених нација за жене).
Моделе друштвено одговорног пословања које у фокусу имају жене и њихово оснаживање у области рада и положаја на тржишту представиле су фирме IBM, Новитас из Шапца, Инфостуд из Суботице, Dessert из Чачка, Cisko, као и представници цивилног сектора – кластер Crafts и Удружење пословних жена.
У Србији је недавно усвојена Стратегија развоја и промоције друштвено одговорног пословања за период од 2010. до 2015. године.
– Стратегија представља основ за квалитетнији начин функционисања друштвено одговорног пословања и то кроз елиминацију социјалне искључености и дискриминације, промоцију социјалне правде, заштиту запослених и потрошача, одговорнији однос према локалној заједници и животној средини. Примере добре праксе треба користити и у компанијама у Србији, рекла је Радмила Букумирић-Катић, помоћница министра за рад и социјалну политику, која је учествовала у раду округлог стола.
Опширније у штампаном издању