Већ годинама у својим пословним браншама – сценографија, туризам и ИТ – Милица, Александар и Иван су крајем прошле године покренули сајт „Занатериа“, са идејом да буде спона мајстора и заљубљеника у крафт производе. Иако је на почетку ванредног стања дошло до застоја, посао је убрзо одлично кренуо
Тројац Београђана који годинама успешно плови различитим пословним водама: Милица Станковић Шћепановић (сценографија), Александар Шћепановић (туризам) и Иван Гаћеша (ИТ) овог пролећа нашли су се у несвакидашњој ситуацији. Тек што је почео да живи заједнички пројекат – сајт „Занатериа“, као прва онлајн крафт робна кућа, коју су „отворили“ 21. децембра 2019., проглашена је пандемија вируса ковид-19! Бројни мали бизниси су били угрожени, а „Занатериа“ тек што је успешно прошла прву буру – непуна три месеца од покретања сајта.
– Почетак је био одличан. Медији су писали о нама, продаје су кренуле од првог дана. Бележили смо константан органски раст. Онда је све одједном “пресечено” проглашењем ванредног стања и продаја је потпуно стала. То је трајало петнаестак дана. Касније је уследио нагли скок продаје, затим осцилације и чини се да се у последња два месеца све стабилизовало и продаја је константна, објашњава Александар Шћепановић како је изгледала турбулентна крива у првих шест месеци ове године.
Карантин је диктирао тражњу. Тих дана највише су се продавали: козметика, прехрамбени производи али и пакети крафт пива, играчке, књиге и музика. Изнуђени прелазак домаћих потрошача на куповину „из фотеље“ подстакао је рад „Занатерије“.
– Када смо после неколико недеља приметили да се продаје намештај, гардероба, био је то знак да се ствари полако враћају у нормалу, додаје Александар.
Овај сајт је, иначе, намењен малим произвођачима који не могу или не желе да производе пласирају на рафове великих трговинских ланаца. Овог августа имао је у понуди преко 2.000 производа. Више од 300 занатлија, хенд мејд, крафт мајстора, уметника у чијим радионицама, салонима, кухињама настаје уникатни намештај, текстилни производи, храна, козметика. Сви су користили прилику да се на „Занатерији“ представе купцима.
Баш као на базару рукотворина или некадашњим робним кућама у којима се пре неколико деценија пазарило све: од игле до локомотиве, сада је добило онлајн форму. Уз предности: нема радно време и просторну баријеру.
На идеју да покрену платформу за представљање произвођача домаће занатске сцене, Милица и Александар дошли су у лето 2016. током боравка у САД. И сами су иначе купци, заговорници оваквих производа, а не глобалних брендова; чак су своје бурме купили управо преко сличног сајта од једног малог јувелира у америчкој провинцији.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ЗРЕЊАНИН И ТЕМИШВАР ОБНОВИЋЕ СТАРЕ ВЕЗЕ, ЗАХВАЉУЈУЋИ ПРОЈЕКТУ ЕУ: Пловидба каналом Бегеј после 60 година
- Улaгaњeм у зaштиту живoтнe срeдинe Coca-Cola HBC Србиja улaжe у бoљу будућнoст
- СА ЛИЦА МЕСТА: ПИСМО ИЗ ХРВАТСКЕ, СА КОРЧУЛЕ: Сезону су у јулу отворили Југоносталгичари
- ПРОЈЕКАТ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ „СТВАРАНО У СРБИЈИ“: Право на жиг „чуваркућа” добило 75 домаћих производа
- Следећи број Економетра излази 6. октобра 2020.