Četvrti AFA Samit ženskog liderstva se održava u utorak 15. decembra 2020. godine sa početkom u 10:30h, u virtuelnom okruženju.
Pristup konferenciji će imati svi koji se registruju na https://wls.afa.co.rs/ ili AFA društvenim mrežama, a učešće na Samitu je besplatno!
Tema ovogodišnjeg Samita je „Žene u doba automatizacije i budućnost rada“ sa posebnim fokusom na veštine i znanja koje će žene morati da usvoje do 2030. godine i postanu mobilne, tehnološki i digitalno edukovane, kako bi ostale konkurentna radna snaga u digitalnoj ekonomiji. Najnovije istraživanje McKinsey globalnog instituta upozorava da će između 40 i 160 miliona žena na svetu ostati bez posla ukoliko ne izvrši potrebnu tranziciju i ne stekne dodatna, pre svega tehnološka, znanja i veštine. Upravo će ekspertkinja McKinsey instituta, Mekala Krišnan (partner u McKinsey) na Samitu ekskluzivno predstaviti promene koje će se dešavati na tržištu rada u narednih 10 godina.
Na Samitu će između ostalih govoriti i premijerka Republike Srbije Ana Brnabić zatim Ministarka za telekomunikacije, trgovinu i turizam Tatjana Matić, kao i američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri i ambasadorka Australije u Srbiji Rut Stjuart. Ovi govornici će se truditi da ukažu na značaj bazične digitalne pismenosti građana i građanki jedne zemlje imajući u vidu da u Srbiji više više od polovine populacije ne raspolaže ovim veštinama, koje su neophodne za funkcionisanje u eri digitalizacije. Govoriće i o tome zašto su izazovi veći za žene i zašto je urgentno da se žene digitalno opismene.
Posebno će biti zanimljiv panel “Šta budućnost rada donosi ženama” koji će moderirati Maja Piščević, viša naučna saradnica u Atlantskom savetu Sjedinjenih američkih država. Panel će okupiti sjajne eksperte koji će iz različitih uglova govoriti o temi, a to su Dejan Cvetković, tehnološki direktor Microsoft razvojnog centra u Srbiji, Džon Jovanović, generalni direktor regionalne kancelarije pri Američkoj međunarodnoj korporaciji za finansiranje razvoja (DFC), Tanja Miščević, zamenica generalnog sekretara Saveta za regionalnu saradnju (RCC), Ingve Engstrom, šefa saradnje Delegacije EU u Srbiji i Žužana Hargitai, regionalna direktorka za zapadni Balkan u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD).
Publika će imati priliku da tokom celog dana prati prezentacije i diskusije čak 50 govornika iz inostranstva i Srbije, a Samit će okupiti i najveće stručnjake iz međunarodnih razvojnih i finansijskih organizacija kao što su Svetska banka, EBRD, EIB i DFC, direktore multinacionalnih kompanija poput IKEA, NCR, Generali, Microsoft, Rio Tinto, KPMG, Deloitte i Nutanix, kao i vlasnike uspešnih svetskih i domaćih startapa.
Samit će i ove godine okupiti široku globalnu zajednicu uspešnih žena koje su poreklom iz Srbije , a koje su svoje karijere uspešno gradile u najvećim svetskim korporacijama u inostranstvu. Neke su osnovale i svoje biznise koji su danas istaknuti startapi koji posluju na velikim razvijenim inostranim tržištima. Neke od njih, koje su svoje startape osnovale u SAD, jesu Maja Vujinović, bivša direktorka informacija u General Electric, a sada vlasnica startapa OGroup, Maja Strelar-Migoti, vlasnica i direktorka više startapa, i Ivana Cvejić, suosnivačica startapa Renhead.
Učešće robota Petre iz Švedske je poseban kuriozitet, imajući u vidu da je to prvi robot u svetu koji može da dijagnostikuje tri najčešće bolesti čovečanstva. Publika će imati priliku da u virtuelnom okruženju Samita vidi i čuje ovog robota, ali i da inženjerima koji su razvili ovog robota postavi pitanja putem čet opcije.
Učešće na Samitu je besplatno i dostupno svima koji imaju pristup internetu i koji su digitalno pismeni. Nažalost, čak 57% žena u Srbiji nema bazičnu digitalnu pismenost, te neće biti u mogućnosti da prati Samit. Upravo zato je to alarm za celo naše društvo, jer te žene čine 27% ukupne populacije Srbije i ukoliko ubrzo ne uhvate korak sa novim tehnologijama, sve više će zaostajati za onima koji prate korak i sve manje će imati šansu da ravnopravno učestvuju u novoj digitalnoj civilizaciji, čiji razvoj pandemija još više ubrzava.
Takođe, u okviru ovogodišnjeg Samita i inicijative „Više devojaka u nauci i tehnologiji“, po prvi put će biti organizovan i hakaton za studentkinje – GirlsHack2020, podržan od strane NCR korporacije. Iz ove korporacije dolazi i „keynote“ govornica Samita – Marija Živanović Smit, potpredsednica korporativnog marketinga i komunikacija i CEAO NCR korporacije. Ona će sa publikom podeliti svoje iskustvo i predviđanja o budućnosti rada iz perspektive vodećeg svetskog tehnološkog giganta kakav je NCR.