Postoji mišljenje da marketing predstavlja ulaganje bez koga se može, naročito u kratkom roku. Zbog toga se smanjuje ulaganje u oglašavanje a to znači da će mediji imati manje prihode od oglasa. Oni koji ne budu ostvarivali profit ugasiće se
Možda malo neobično, ali razgovor sa Žaklinom Nikolić Kušić, direktorkom beogradskog dela Publicis Group, jedne od vodećih svetskih grupacija za komunikacije, počeli smo podsećanjem na 2006. godinu, kada smo obeležavali 150 godina rođenja srpskog i svetskog velikana Nikole Tesle. Naime, gospođa Nikolić Kušić je tada kritikovala način na koji je Srbija obeležila taj značajan datum – neorganizovano i gotovo marginalno. Bila je to još jedna „propuštena šansa“ što je, možda, samo paradigma za model po kojem se u Srbiji najčešće funkcioniše. „Nažalost, prilike kao što su obeležavanje jubileja Nikole Tesle, stvar su strategije države i njene vlade, što podrazumeva dugoročno planiranje, a što u uslovima naših političkih prilika nije moguće. Zato se, uglavnom, dešava da većinu ovakvih šansi propustimo. Dakle, razlog nije ni nedostatak stručnosti a ni sredstava“, kaže naša sagovornica, komentarišući sa vremenske distance taj značajan jubilej.
U intervjuu za Magazin Biznis, Žaklina Nikolić Kušić govori o stanju na srpskom tržištu marketinga i komunikacija, o uticaju globalne ekonomske krize na ovaj segment poslovanja, o srpskim menadžerima…
– Kod ocena stanja marketinškog tržišta možda je najbolje porediti se sa drugima. Mislim da smo po tom parametru dosta dobri. Publicis u Beogradu, kao deo jedne od vodećih svetskih grupacija za komunikacije, može da na veoma visokom profesionalnom nivou u Srbiji uradi sve što se radi u svetu – istraživanja, razvijanje strategija, komunikacije, produkcija… To mogu i ostale agencije u Srbiji, sličnog renomea. U poređenju sa brojnim drugim privrednim granama, mnogo smo bliži svetskim standardima, kaže gospođa Nikolić Kušić.
Opširnije u štampanom izdanju