До сада је осавремењен изглед 550 објеката, до краја године то је предвиђено за још око 300 објеката, а за ту намену издвојено је око четири милиона евра
Српски потрошач се већ одавно навикао на хипермаркете и тржне центре, на све оно што је донедавно била одлика малопродајног тржишта развијенијих земаља. Недељне и месечне куповине су и код нас уобичајена појава. Међутим, убрзањем темпа живота, све дужим радним временом, хроничним недостатком доколице и повећањем броја једночланих домаћинстава, запослени урбани потрошачи често своје куповине обављају успут, на путу до посла и куће.
Истражујући светско тржиште и навике домаћих потрошача Футура плус је, по угледу на у свету већ одавно познате такозване „корнер шопове“ и највећи ланац овог типа продавница, чувене „7-Елевен“, отворила прве такве објекте под називом „Минут2“.
Сретко Вуковић, извршни директор компаније Футура плус, каже за Економетар да ужурбани потрошач нема увек времена да чека у реду у самопослугама, већ жели да за кратко време обави неопходну куповину у близини посла, куће, на путу, приликом шетње.
Планови
Развојни планови Футуре плус су амбициозни и заснивају се на 300 таквих објеката у наредне две године. „То ће бити веома велика инвестиција и ми тренутно радимо на калкулацијама, тако да је рано за изношење било каквих бројки“, наводи Сретко Вуковић.
По његовим речима планирани пораст промета у киосцима за ову годину је 30 одсто, односно укупног прихода за 57 одсто. Да се улагање у нове технологије и едукацију кадрова увек исплати, доказује и податак да је прошле године промет штампаних медија само за пола године, односно од увођења новог софтверског решења, повећан за 34 одсто.
Структура
У киосцима Футуре плус продају се четири основне групе производа и по учешћу у продаји дуванским производима припада око 40 одсто, до 35 одсто групи вредносница (електронске допуне, игре на срећу, паркинг карте…) око 18 до 20 одсто штампи и седам-осам одсто роби из асортимана пића, сланих и слатких производа, папирне галантерије, хигијене.
– Стога су код оваквих продавница основна два елемента: локација и асортиман. Што се локација тиче, најатрактивније су пешачке и пословне зоне, као и путни центри (аеродроми, железничке и аутобуске станице), а затим и стамбене четврти, близина образовних установа или болница. Веома је битно добро проценити потребе потрошача и асортиман робе и услуга прилагодити свакој појединачној локацији. Ми нашим купцима омогућавамо да за само минут-два обаве куповину не само штампе, цигарета, допуна за мобилне телефоне, већ и низ других ситница. Заправо, у понуди је много шири асортиман од оног који имају обични киосци, а све то у пријатном, савременом амбијенту у коме их чека љубазно особље – истиче Вуковић.
До сада је Футура плус отворила 12 таквих продавница у Београду, Крагујевцу и однедавно у Суботици.
– Увођењем овог концепта малопродаје српско тржиште је додатно оснажено, понуда је прилагођена потребама све већег броја страних гостију којима нудимо велики избор стране штампе и књига, туристичких карти и водича, као и атрактивну понуду сувенира које смо сами дизајнирали. Пошто су наши киосци, као и „Минут2“ продавнице, и естетски и функционално на највишем нивоу, сматрамо да Београд тиме добија изглед светске метрополе – каже Сретко Вуковић.
Футура плус је, иначе, највећи домаћи ланац киоска и дистрибутера штампаних медија. Како истиче наш саговорник, то је млада и модерна фирма која је настала пре неколико година спајањем четири целине које су располагале киосцима: Политика продаја, Дуван, Дуванпромет – Крагујевац и Пословни клуб Борба. На тај начин обједињена је традиција и искуство са новим технологијама и приступом пословању. Власници ове компаније су дански ЕМИ и немачки ВАЦ (WAZ).
– Свака од ових фирми носила је сопствену корпоративну културу и „био је велики изазов све њих објединити и уједначити начин рада и довести до тога да Футура плус има 12 регионалних центара, 1.200 малопродајних објеката у 35 градова Србије и најсавременија софтверска решења – каже директор Вуковић и у том контексту подсећа да су до сада осавременили изглед 550 објеката, а до краја ове године то је предвиђено за још око 300 објеката. За ту намену издвојено је преко четири милиона евра.
– Наши киосци су заиста „осмех на лицу улице“. Нови, савремен дизајн омогућава купцима да чим стану испред киоска знају шта у њему могу да купе. Тај типски киоск Футуре плус резултат је нашег истраживања и сопствене производње – истиче Вуковић.
Према његовим речима, Футура плус има за циљ да задржи лидерску позицију на домаћем тржишту и регионално се прошири на земље из окружења попут Црне Горе и БиХ. Основу за то даје чињеница да је компанија прошле године остварила позитивно пословање. Тренутно тржишно учешће Футуре плус је тек око пет-шест одсто тржишта, тако да је тешко говорити о стварању монополске позиције. Наиме, градови у урбанистичком смислу добијају нови изглед и јасно је да ће се број киоска смањивати, па је ова фирма решила да киоск пресели у зидани објекат и под новим брендом “Минут2” потрошачима омогући амбијент пријатније куповине и бољу понуду прилагођену различитим стандардима.
Милена Стојановић