НА САЛАШУ ПОРЕД СОМБОРА ОДГАЈА СЕ ВОЈВОЂАНСКИ БРЕНД: Почели са 40, а сада имају јато од око 800 морки

Отварање етно ресторана враћа на газдинства у Бачкој поново морке – живину од које се прави најбоља супа. Највећа тешкоћа за већи узгој је мањак радне снаге, али и компликоване административне процедуре за добијање подстицаја које држава нуди

Зоран Јоковић не одустаје од гајења морки

Недељни ручак у Бачкој не може се замислити без супе, соса и меса. Домаћице припремају најчешће говеђу или пилећу супу. Али, прави специјалитет са ових простора је супа од морке. Некада су домаћини у Бачкој на газдинствима држали јата ових птица баш због добре супе. Данас је, нажалост, одгајање морки у Србији на нивоу статистичке грешке. Међутим, откако су почели код нас да се отварају етно и ресторани здраве хране и домаће кухиње, морке се враћају на газдинства и у лонац. Гурмани и власници поменутих ресторана који у понуди желе да имају и чувену супу, знају где морке могу да купе. Највише их гаје у Сомбору и околини. У велике одгајиваче убраја се и Зоран Јоковић. На газдинству које је регистровано на њега и мајку Биљану, моментално има око 800 морки. Било их је и преко хиљаду. Ковид је смањио потражњу у ресторанима, али уколико буде поново расла, то ће се лако решити.

На салашу код Јоковића има свих врста живине. Имају и овце и свиње, али су најпознатији по одгајању морки. Зоран је по струци дипломирани ветеринар и запослен је у ветеринарској станици у Сомбору. Увек нађе времена за пољопривреду.

Салаш на коме се ова врста живине одгаја, породица је купила пре више од три деценије. Уз њега су тада имали и два јутра земље. Увек су гајили животиње и посао се развијао. Куповали су земљу око салаша, па данас ту имају 30 јутара њива, ливада и шуме.

Одгајање морки почело је случајно. О томе Зоран каже:

– Још 2004. године мама је набавила 40 морчића. Лако смо их одгајили и брзо продали, па смо се и прочули по томе. Потражња је стално расла, па смо наставили производњу. Да бисмо пратили захтеве потрошача, прво смо набавили један мали инкубатор. То се показало недовољно за захтеве тржишта, па смо купили већи инкубатор.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ИЗБОР НАЈБОЉИХ ПРИМЕРА ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ ИЗ ИНФОРМАТИКЕ И РАЧУНАРСТВА У ОВОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ: Пријави се на конкурс ПКС и Фондације Петља – „Програмирај свој успех“
  • САВРЕМЕНА ТЕХНОЛОШКА РЕШЕЊА У СЛУЖБИ ПРИВРЕДЕ И ГРАЂАНА: Подршка малим и средњим предузећима долази из јавног и приватног сектора
  • Следећи број Економетра излази 6. јула 2021.
Podelite ovaj tekst: