Мирко Николић користи знања и искуства стручњака са института у Земуну, Чачку и Новом Саду, а много је научио посећујући сајмове воћа у Европи
Онај ко жели да ужива у плодовима зрелог сортног воћа на пространим плантажама, нека посети Винчу крај Тополе. Ово село, једно од најразвијенијих, а самим тим и најбогатијих у Србији, прави је воћни рај. Под засадима је 90 процената земљишта у власништву 150 домаћинстава, од којих се добростојећим сматра чак њих деведесет.
Једно од најуспешнијих је домаћинство Мирка Николића (његов брат од стрица и први сусед Страхиња у истој је категорији). Ненајављени смо га посетили крајем јула и били дочекани већ пословичном гостољубивошћу наших људи. Жагор деце наговестио је да се овде живи као некада у старим српским домаћинствима.
Породична организација
Три генерације смештене су у две простране куће које од жестоких врућина штите крошње старих липових стабала. Богато домаћинство Николића чине Мирко и његова супруга Љубина, син Владан са супругом Душицом и њихово троје деце: Немањом, Тањом и Софијом. Николићи поседују 15,5 хектара земље: саднице брескве на шест, јабуке на пет, крушке на три и по хектара, док је остало земљиште под воћњацима са кајсијама, шљивама и вишњама. Организацију послова око одржавања огромних плантажа осмишљавају и воде Мирко и његов син Владан.
На почетку овог занимљивог разговора, Мирко Николић, педесетпетогодишњи пољопривредник, истиче: “Све што сам замислио и почињао да радим било је у договору са стручним људима са земунског, чачанског и новосадског института за пољопривреду. Знања сам стицао и на пољопривредним сајмовима у Италији и другим европским земљама. Обишао сам велики број земаља, посећивао њихове плантаже, а стечено знање и све виђено примењивао овде у Винчи.
Опширније у штампаном издању