Неуро-лингвистичко програмирање (NLP) је јединствен метод којим се подстиче и “учи” таленат, генијалност и изузетна успешност у обављању послова, а намењен је радозналим и отвореним људима свих занимања и животних доба
Постоји ли начин да се утврди каква то танка линија дели просечне и изузетно успешне људе у истом послу? Најлакше је рећи да јe то ствар талента, интелигенције, марљивости, амбиција и упорности. Све то, заправо, чини разлику, али не и објашњење зашто је то тако. Прави одговор лежи у НЛП, неуро-лингвистичком програмирању, јединственој методи чије су темеље седамдесетих година прошлог века поставили Џон Гриндер и Ричард Бендлер на Универзитету Санта Круз у САД.
НЛП је један од најфасцинантнијих модела комуникације нашег доба, дисциплина у области науке о понашању која на свеобухватан начин проучава људску субјективност. Одавно прихваћена у свету, у нашој земљи стекла је поборнике и следбенике тачно пре две године, отварањем НЛП Института чији је оснивач Славица Сквајер (Squire) и сама некадашњи ђак Џона Гриндера.
Она свој институт назива местом образовања иновативних професионалаца, радозналих и отворених људи свих занимања, који су спремни да чврсто оформе своје ставове и добро се позиционирају према окружењу.
Своје квалификације и искуство НЛП мастер тренера из Немачке пренела је у Србију, где је у институту, кроз многобројне семинаре, уверила полазнике да изузетан успех може да се научи.
Кључ прихватања и примене ове филозофије јесте веровање у себе и у своје могућности и подстицање свести да увек има довољно места за напредовање.
– НЛП користи методологију природног динамичког учења. Ми се едукујемо, не да бисмо знали, већ да бисмо умели – објашњава Славица Сквајер. – НЛП је данас применљив у свим областима где је пресудна квалитетна комуникација, од образовања, здравства, спорта, политике и породице до, наравно, пословања.
Динамичко учење
Темељ савладавања НЛП лежи у живахној размени са другим особама. Она се, према оцени наше саговорнице, најус-пешније обавља на воркшоповима и семинарима НЛП Института, креираним по концепту динамичког учења. Тренинзи су, каже, право место на којем се стичу нове могућности личног развоја и напретка у интеракцији са другима.
– Наши полазници добијају основно знање о комуникативно-психолошким процесима, упознају своје и туђе обрасце размишљања и понашања, владају испробаним и ефикасним интервенцијама за самоменаџмент и подршку другима – наглашава наша саговорница. – Уз демонстрације, искуствено се фокусирају, расправљају и вежбају важне личне теме из свакодневице.
Едукација у НЛП Институту почиње дводневним тренингом, стартером, на којем се полазници упознају са суштином НЛП-а. Следећа етапа је осамнаестодневни тренинг “Моћ запажања и комуникације“ који резултира едукацијом за NLP Practitionera и добијањем интернационално признатог сертификата са печатом IANLP. У овој фази се упознаје НЛП и стиче способност ношења са променама и проблемима, чиме се иницира лични развој и лично унапређење. Свима који желе да наставе едукацију омогућено је да напредују корак по корак, у више нивоа. Они су формирани по принципу модула и полазници сами бирају сегмент на којем ће зауставити учење, или ће наставити даље.
НЛП користи чињеницу да сваки човек има своју слику света која се разликује од слике других и кроз тренинге даје импулс мозгу да постане свестан несвесних процеса и њима, потом, руководи. Тиме се отвара ново поље доброг међусобног односа који је један од кључева успешне комуникације, а тиме и ефикаснијег пословања.