Велико тржиште, добра зарада

Некада је код нас лековито биље продавано као сено, а сада га све већи број прерађивача пакује и нуди као ароматични напитак, лек, храну или козметички препарат

veliko-trziste-dobra-zaradaИако се за лековита својства биља зна још од античких времена, код нас и у нашем ближем окружењу, лековито биље и чајеви још увек траже своје ме- сто под сунцем. Упућени оцењују да ни производња, ни тржиште нису онак- ви какви би могли да буду. Последњих година учињени су помаци на овом пољу. Лековито, ароматично и само- никло шумско биље све више се корис- ти у свим видовима људске исхране – у кулинарству, као лековити напитак, у козметици, као украсно биље, као фи- лозофија живота. О томе сведоче и три произвођача која представљамо у овом броју Економетра – из Србије, Македо- није и Црне Горе.

“Адонис” почео испод ораха

Фирма за производњу, откуп и пре- раду лековитог биља и паковање чаје- ва “Адонис” из Сокобање формирана је 1991. године. Њен власник Небојша Ста- нојевић посветио се биљу деценију ра- није – још 1981. године док је радио у једном сокобањском пољопривредном предузећу у којем, каже, није наилазио на разумевање када је реч о преради ле- ковитог биља.

– Хтели су да се баве само трговином, а ја сам видео да од продаје лековитог биља, које смо као сено испоручивали бившим југословенским републикама, нема ништа. Због тога сам решио да га уситњавам, прерађујем и пакујем. По об- разовању сам машински инжењер, али ми је супруга фармацеут и она ми је мно- го помогла, а сада је и кћерка кренула ње- ним путем, тако да у кући имам два фар- мацеута. Онима који почињу овај посао поручио бих да могу добро да зараде, али морају много да раде. Колико радиш, то- лико ћеш да зарадиш. Једна породица свакако ће боље да живи од овога, него од неког другог посла на селу, поручује сада већ афирмисани произвођач чајева из Сокобање.

Он наводи пример жене која живи сама у једном сокобањском селу и од уз- гајања лековитог биља гради кућу. То је, вели Станојевић, изазвало завист ње- ног комшије који са својом шесточла- ном породицом једва саставља крај с крајем, бавећи се пољопривредом. Чак је и престао да говори са њом, јер живи боље од њега. По његовим речима, је- дан хектар маточине, босиљка, тимија- на или нане може да донесе приход од пола милиона динара, што не може ни једна ратарска или повртарска култура на тој површини.

– Ја сам се определио за овај посао по- најпре зато што тада нисам могао да про- нађем неки други. Међутим, када сам видео како лепо иде, одлучио сам да му се озбиљније посветим. Имали смо тр- жиште у свим републикама бивше Југо- славије, све што произведемо продавали смо без проблема. Сада се извоз смањио, али се зато процентуално повећава про- даја на домаћем тржишту.

Колико ви- дим, сви произвођачи чајева су задовољ- ни, каже Станојевић.“Адонис” купује биље од берача и од- гајивача, производња и откуп се уго- варају и нико не мора да брине да ли ће моћи да прода биље које произведе или убере. Небојша Станојевић је председ- ник Удружења за лековито биље Србије “Др Јован Туцаков”, један је од добрих по- знавалаца ове области и саветима пома- же својим многобројним кооперантима на подручју југоисточне Србије.

Podelite ovaj tekst: