Гости који долазе на одмор код Горана Стаменковића у село Жбевц код Врања, уколико желе, добијају бесплатну едукацију узгајања и прераде шампињона
Горан Стаменковић из Жбевца код Врања, један је од пионира и родоначелника етнотуризма у пчињском крају. Како за Економетар каже овај млади човек, покренуо је сопствени бизнис и запослио породицу.
Етнотуризам је будућност Србије, а посебно овог краја. Ово је значајна привредна грана која може да упосли и да обезбеди егзистенцију за више десетина хиљада људи који су, као и ја, остали без посла. Жбевац има многе погодности које су неискоришћене. Све то треба дабуде доступно туристима не само из Србије него и гостима из земаља у окружењу, вели Стаменковић. Оно што је до пре неколико година било незамисливо у врањском крају, однедавно је у селу Жбевац, у домаћинству Горана Стаменковића, постало реалност.
Туристи који долазе на одмор, уколико желе, добијају бесплатну едукацију узгајања и прераде шампињона. До сада су се обучили гости из Крушевца и Ниша и већ намеравају да се озбиљно баве овим послом, каже Стаменковић и додаје да гаји калифорнијске глисте и производи компост, ђубриво за цвеће и шампињоне. Компост је веома квалитетан и не могу да произведем колико се тражи, додаје Горан и напомиње да му то служи за башту која је и поред суше ове године, пуна парадајза, паприке, папричице, купуса и другог поврћа. Уз помоћ ЦХФ-а, УНДПИ-а и других организација, проширио је програм гајења шампињона, сакупљања лековитог биља и шумских плодова, узгајања калифорнијских глиста и производњу компоста – хумуса за баште и цвеће.
Програм сакупљања и прераде шумских плодова, којих је у изобиљу у овом крају, има перспективу. Изградња сушаре и мини хладњаче омогућиће запошљавање младих и задржати их на овим просторима, каже Стаменковић.