U ovo vreme, u februaru, obično još odzvanja eho poruka čuvenog Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, pošto se sredinom januara tamo okupi svetska finansijska, politička i, uopšte, svakojaka elita. Ali, eho odzvanja zato što se sretnu i što se vide u Davosu, na svetskom vašaru taštine, gde je važno videti i biti viđen. Ako nema viđenja i neposrednih kontakata – nema ni magije Davosa. To se sad pokazalo.
Pandemija izazvana kovidom-19 oduzela je spektakl Davosu i Forumu, pa su komunikacije na daljinu ostale samo kao jedina opcija da se „zadrži žar, da se vatra ne ugasi“ do sledećeg susreta. Od svih tih uključenja i video prezentacija, ostalo je da se citira tek nekoliko stavova i ocena.
Najpre, govor osnivača foruma Klausa Švaba: „Moramo da prevaziđemo eru nesporazuma, da savladamo pandemiju i da postavimo temelje novog poretka koji bi bio zasnovan na obnovljenom međunarodnom poverenju i poštovanju“, rekao je Švab, najavljujući da je 2021. godina ključna za sudbinu čovečanstva.
Druga poruka koja se citira je iz obraćanja kineskog predsednika Si Đinpinga, koji je bio domaćin ovog virtuelnog Foruma, jer je rekao da nema više vraćanja na staro. „Globalnom ekonomskom krizom bez presedana, svet je podvrgnut promenama kakve nisu viđene u poslednjih sto godina… Sad je trenutak da se zauvek odbiju arogancija, ideološke predrasude, nametanje sopstvenog političkog i društvenog modela, kao i zastareli mentalitet hladnog, trgovinskog ili nekog drugog rata“, rekao je kineski predsednik, naglašavajući da se Kina zalaže za novi globalni dijalog svih aktera u izgradnji postkovid budućnosti sveta.
Treću poruku je uputio predsednik Rusije Vladimir Putin i upozorio da je neprihvatljivo „agresivno nastojanje da se uspostavi unipolarna dominacija svetom, koja donosi profit samo jednom procentu ljudi“, te da „svet rizikuje da se suoči sa nepredvidivim i potencijalno nekontrolisanim vojnim sukobima“.
Amerikanci se nisu oglašavali. Bili su zauzeti tranzicijom predsedničke funkcije sa Trampa na Bajdena…
Ali, čak i bez pandemije, lako je uvideti da Davos i ne može biti „kompas“ da bi se napravila dobra poslovna ili ekonomska strategija. Kratki „pogled u retrovizor“ pokazuje da teme koje se razmatraju u Davosu nikada nisu ni rešavale, ni anticipirale događaje i svetska kretanja. Na primer, prošle, 2020. godine, dok je u Vuhanu virusna kovid infekcija već buktala, centralna tema na Forumu bile su klimatske promene i spasavanje planete od posledica globalnog zagrevanja. Pre toga, 2019. godine tema je bila „Globalizacija 4.0“. Opet, godinu pre toga, 2018. godine tema je glasila: „Stvoriti zajedničku budućnost u rascepkanom svetu“. Godine 2017. elita je u Davosu raspravljala na temu: “Društvene podele, rastući populizam, strah zbog klimatskih promena“. Godine 2016. tema je bila „Terorizam i izbeglička kriza“…
Da ne idemo 50 godina unazad… Davos je okupljanje elite koja do sada nije ponudila rešenje ni za jedan globalni ili regionalni problem. Ta elita pruži svoj maksimum onda kada „pokaže zabrinutost“ za aktuelne i za dolazeće probleme. I tu je početak i kraj njihovog angažovanja, jer svako od njih brine samo o sopstvenim, partikularnim a ne globalnim interesima. Zato će i ove godine, osim virtuelnog, elita imati neposredni susret. Prvo je najavljen da će se održati krajem maja u Singapuru, a onda je odložen za kraj avgusta, takođe u Singapuru.
Eto u čemu, ipak, Davos može biti kompas! Najava tog skupa je praktično najava da se u avgustu očekuje kraj pandemije, te će svetska elita moći da poseda u avione i doputuje na singapurske susrete. A tema? Pa verovatno će biti: Svet posle korone. To će opet biti prilika da elita pokaže zabrinutost. I tako do sledećeg Davosa…
U ovom broju još i …
- BRANKA PUDRLJA DURBABA, GLAVNI DIREKTOR ZA TRŽIŠTE VIP MOBILE: Vreme je da otvorimo novo poglavlje u našem poslovanju
- ŠTA DONOSE IZMENE I DOPUNE ZAKONA O PDV-u KOJE SU STUPILE NA SNAGU 1. JANUARA 2021.: Nova pravila u prometu – od građevinarstva do virtuelnih valuta
- ŠTA MOŽEMO DA OČEKUJEMO OD NIS-a U 2021. GODINI?: Ulaganja vredna skoro 21 milijardu dinara
- VOJIN ĐORĐEVIĆ, KREATOR I OSNIVAČ BRENDOVA VODAVODA I GORKI LIST: Dobrobit zajednice mora da ima prednost u odnosu na kratkoročni profit
- PROJEKAT “STVARANO U SRBIJI”, POKRENUT PRE VIŠE OD POLA GODINE, BELEŽI ODLIČNE REZULTATE: Porodica čuvarkuća ima više od 500 proizvoda
- KAKO ĆE COVID-19 UTICATI NA PROMENE U RITEJL SEKTORU: Ritejl parkovi u kovid krizi imaju prednost
- NOVA KNJIGA LAZARA DŽAMIĆA „PUTEVI OKO ZNAKOVA“: Kako čitamo znakove kojima je naš put oivičen
- PISMO IZ KANADE NA PRAGU NOVE 2021.: Kad kriza zakuca na vrata
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2021.