Oktobar 2021. godine ponudio je takva uzbuđenja, globalno i lokalno, da se ovakav miks u samo nekoliko dana skoro nije dogodio.
PANDEMIJA. Virus kovid-19, u raznim varijantama i dalje hara, pandemija traje, a u našem delu Evrope, na Balkanu, niko još nije siguran da će uskoro izaći iz crvene zone. Srbija posebno. Smrtnost je toliko visoka da je neverovatno kako se, uprkos tome, održavaju i skupovi i koncerti i svadbe. I dok je predsednik Brazila Bolsonaro 12. oktobra rekao novinarima da mu ne „dosađuju“ pitanjima o 600.000 smrtnih slučajeva od posledica korona virusa (umrlih u prošlih godinu dana u toj zemlji), dotle su u najdaljoj zemlji-kontinentu na planeti, Australiji, u Sidneju, proslavili izlazak iz pandemijske blokade! Da čovek ne poveruje kakav je to pandemijski miks, baš kao što je neverovatna još jedna rečenica koju je brazilski predsednik izgovorio novinarima: „Slušajte, nisam došao ovde da biste mi dosađivali“, rekao je predsednik na plaži u Sao Paulu, okružen svojim pristalicama…
GAS I ENERGENTI. Ako se pažljivo pogledaju upozorenja međunarodnih organizacija iz marta i aprila ove godine, videće se da uopšte ne iznenađuju sadašnja poskupljenja gasa, struje i hrane. Tada je upozoreno na različit tempo oporavka dve najveće ekonomije, Kine i SAD-a: Kina je išla brže, pa će posledice osetiti ceo svet, pogotovo male ekonomije. Ko je umeo da čita, shvatio je poruku da će biti problema i sa transportom i sa energentima i sa hranom. Kako i ne bi, kad džin od 1,4 milijarde stanovnika krene da se oporavlja i da ekonomija raste 18,3 odsto, koliko je to bilo u prvom kvartalu ove godine. A uz to se desilo i da je brz put Kine u ekološki zdraviji svet, gotovo ugrozio sve ostale na planeti. Naime, Kina je, dosledno realizujući svoj plan dekarbonizacije, počela naglo da zatvara rudnike uglja i otvara energane na gas za proizvodnju struje, pa je apsorbovala velike količine gasa, posebno iz Rusije; sve prema ugovorima koje je uredno, dugoročno sklopila. Ali, centralna Evropa to nije uradila, jer je imala alternativne izvore kroz vetrogeneratore. I, kao za baksuz, ove godine nije bilo dovoljno vetra! Pa, nema dovoljno ni struje. Kakav maler! Naravno, slobodno berzansko tržište je cenu gasa podiglo u nebesa…
INFLACIJA. Kad nečega nema dovoljno na tržištu, cene rastu, to smo već naučili i dobro iskusili kroz hiperinflaciju u Srbiji, pre tridesetak godina. A naučili smo i da mnogo novca u opticaju može najlakše da se pokupi kroz više cene. Naročito ako počnu nestašice, prazne se rafovi… sve je već viđeno. E, pa kada se sve to spoji u kovid-ekonomiju, u kojoj je hrana najvažnija, a zbog suša i nepogoda u svetu nema dovoljno osnovnih žitarica, onda cene rastu. Pa, pošto cene rastu, javila se inflacija. U prošlih deset godina, nezabeležena u ekonomski snažnim državama: u Nemačkoj preko četiri odsto, u SAD oko pet odsto… Moglo se očekivati. Jer, onih 16.000 milijardi dolara koje su plasirane u ekonomije sveta, za borbu protiv kovida, treba pokupiti kroz veće cene hrane i energenata. To „usisava“ najbrže…
PORESKI DOGOVOR. I taman kad pomislite da će konačno velike kompanije morati da plate poreze u zemljama u kojima posluju, iako su registrovane u poreskim rajevima, onda vidite da taj sporazum, postignut početkom oktobra, tek treba da se ratifikuje u 136 zemalja koje su ga načelno prihvatile. Na tom sporazumu je OECD radio prošlih deset godina. Koliko će još vremena biti potrebno da se overi i primeni? Ne žuri ni birokratija, ni bogati. A sve se radi u interesu siromašnih. Deset, po deset godina, pa ko doživi.
U ovom broju još i …
- SAŠA MARKOVIĆ, DIREKTOR PRODAJE COCA-COLA HBC SRBIJA: Pomeramo granice i u izazovnim vremenima
- TELEKOM SRBIJA ČUVA NAJVAŽNIJU OD SVIH MREŽA – MREŽU ŽIVOTA: Nijedna vrsta ne umire sama
- DO KRAJA SLEDEĆEG APRILA PRODUŽEN ROK ZA NOVI MODEL FISKALIZACIJE: Prelazni period startuje 1. novembra
- JESENJI VIVALDI FORUM MOKROGORSKE ŠKOLE MENADŽMENTA: A kad se čovek vrati, pitamo zašto se vratio…
- SVE JE U LJUDIMA – IZAZOVI SAVREMENOG HR-A: Dušeci, restoran i sladoled
- STRUČNA PRAKSA U KOMPANIJI ASEE: Prilika za mlade stručnjake da ostanu i rade u Srbiji
- GERALD GRÜLL, DIREKTOR MALOPRODAJE U IMMOFINANZ-U: Ritejl parkovi – nove „zvezde” maloprodajnog sektora
- SARADNJA PRIVREDE I PKS KROZ MODEL DUALNOG OBRAZOVANJA: Mladi brže do posla, kompanije do kadrova
- KOLIKI JE ZNAČAJ NAJVEĆE NAFTNE KOMPANIJE ZA PRIVREDU ZEMLJE: U srpski budžet NIS godišnje uplati više od 1,1 milijarde evra za poreze
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. novembra 2021.