USAID-ov Projekat saradnje za ekonomski razvoj objavio je rezultate USAID-ove Osme godišnje poslovne ankete. Anketa obuhvata stavove 1.000 srpskih preduzeća o poslovnom okruženju u Srbiji i ukazuje na unapređenja u mnogim oblastima, uključujući transparentnost i predvidivost regulatornog okruženja, efikasnost inspekcija i procedure zakona o radu
„Važno je naglasiti da se 72 odsto preduzeća slaže ili delimično slaže da su transparentnost i predvidivost u poslovanju u protekloj godini poboljšani. Ovo je svakako povezano sa kvalitetnijim javnim dijalogom na ekonomske teme i efikasnošću administracije“, rekao je Kajl Skat, ambasador SAD u Srbiji. „Nažalost, anketa potvrđuje da nije bilo napretka u sposobnosti preduzeća da obezbede finansiranje. To je oblast u kojoj je potrebno da USAID nastavi zajednički rad sa svojim srpskim partnerima.“
Anketa je pokazala da je, tokom proteklih sedam godina, preduzećima postalo lakše da posluju u skladu sa zakonima i propisima, kao i da imaju više uticaja na reforme koje ih se dotiču. U 2019. godini, oko 58 odsto preduzeća je ocenilo da je opterećenje zakonima i propisima smanjeno, dok se 64 odsto njih složilo da je mogućnost učešća privrede u reformama regulative porasla. To znači da preduzeća sada imaju bolje poslovno okruženje u kom rastu i stvaraju nove poslove za građane.
„Ako pogledamo trendove u anketi, jasno je da smo značajno unapredili poslovno okruženje,“ rekao je Branko Ružić, ministar državne uprave i lokalne samouprave. „Obradovalo me je kad sam video da 74 odsto preduzeća smatra da je rad javne administracije efikasniji nego pre godinu dana. Naš rad na rešenjima e-uprave je doveo do poboljšanja u smanjenom opterećenju porezima i doprinosima na zarade, inspekcijama i manjoj potrošnji vremena i novca na regulatorna pitanja.“
Miroslav Miletić, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, rekao je da su rezultati ove ankete korisni za izradu strategija, kao i za određivanje prioriteta za reforme koje će doprineti napretku srpske privrede. PKS je osnovala Centar za digitalizaciju, u kojem su obučena 43 eksperta. Isti model digitalizacije, koja je jedan od uslova konkurentnosti na inostranom tržištu, primenjuje se i u komorama Zapadnog Balkana.
USAID-ova Osma godišnja poslovna anketa je sprovedena u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i agencijom Ipsos Strategic Marketing. Rezultati ankete su dostupni na http://saradnja.rs