Истраживања потврђују да сектор малих и средњих предузећа има тешкоће да дође до позајмица. Уколико ове фирме, које чине преко 95 одсто привреде и 60 одсто радних места, не могу да дођу до средстава која би уложила у свој посао, бизнис не може да се развија те таква ситуација води у стагнацију, а не раст привреде
Готово трећина малих и средњих предузећа (МСП) која се задужују најчешће користи дозвољени минус, свакако најнеповољнији вид позајмице, док 25 одсто ових фирми узима наменске кредите. Привреда користи најскупља, краткорочна финансијска средства намењена одржавању ликвидности, а не улагању.
У поређењу са Европом и регионом, остали извори финансирања, попут факторинга или лизинга, у Србији се веома ретко користе. У Европи је, на пример, лизинг један од најпопуларнијих извора финансирања – према подацима из 2014. око 43 одсто МСП у ЕУ користи лизинг, наспрам један одсто у Србији.
Ово су само неки резултати истраживања до којих је дошао УСАИД Пројекат за боље услове пословања кроз своје студије „Финансирање раста малих и средњих предузећа“ и „Анкета 1000 предузећа“ које нам је изнела Драгана Станојевић, заменица директора УСАИД Пројекта за боље услове пословања у Србији. У разговору за Економетар она каже да последњи извештај Министарства привреде, из 2013, показује да је рацио задужености сектора МСП био 1,7, а да за 2014. подаци још нису објављени.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- Девет година Теленора у Србији
- Победници конкурса „Интеза Фармер“
- Кампања „Знамо се са Нета!“
- ПОНУДА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊА СРБИЈА ЗА КОРИСНИКЕ ИНФОСТАНА Осигурање домаћинстава
- СА ПОБЕДНИЦИМА КОНКУРСА „ИДЕЈА ЗА БОЉЕ СУТРА“ Новац је отишао у праве пројекте
- ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
- ГОРАН ЈАНКУЛОСКИ, ИЗ АГЕНЦИЈЕ ЕXЕЦУТИВЕ ГРОУП, ЈЕДАН ОД ПРЕДАВАЧА НА WЕБИЗ ЕДУКАЦИЈИ О трендовима дигиталних комуникација
- ОД 13 – 16. ОКТОБРА МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ БЕЗБЕДНОСТИ ОБЈЕКАТА, ИНФРАСТРУКТУРЕ, ЛИЦА И ПОСЛОВАЊА Бољи начини заштите
- Следећи број Економетра излази 3. новембра 2015.