Nakon što je u maju 2017. godine potpisala ugovor o garanciji sa Evropskim investicionim fondom (EIF), Unikredit banka je počela sa odobravanjem investicionih kredita i kredita za obrtna sredstva malim i srednjim preduzećima (MSP), u ukupnom iznosu od 100 miliona evra.
Zahvaljujući podršci EIF-a kroz COSME program, Unikredit banka ima mogućnost da podrži veliki broj MSP u Srbiji na taj način što će im ponuditi ne samo povoljnije uslove kreditiranja, već i smanjene zahteve za kolateralom i duži period otplate.
Za koordinaciju aktivnosti u okviru COSME programa zaduženo je Ministarstvo privrede, a program će doprineti boljoj promociji preduzetništva, olakšanom pristupu finansijama i unapređenju internacionalizacije i konkurentnosti MSP.
Katarina Obradović Jovanović, pomoćnica ministra privrede je izjavila da je raduje sve veći interes banaka za korišćenje garancijskih šema u okviru COSME programa, a u cilju pružanja boljih uslova za finansiranje malih i srednjih preduzeća. „Ministarstvo privrede će učiniti sve kako bi Srbija i dalje učestvovala u COSME programu, plaćaćemo članarinu koja bankama otvara mogućnost da koriste prednosti ovog programa. Nadamo se da će i ovaj aranžman Unikredit banke biti brzo realizovan i da će biti primer koji će i druge banke slediti“, rekla je Obradović Jovanović.
Maksimalni iznos za koji mogu da apliciraju mala i srednja preduzeća je 150.000 evra. Kada su u pitanju krediti za obrtna sredstva, period otplate se kreće od 37 do 42 meseca, dok je jedini vid obezbeđenja menica. Sa druge strane, investicioni krediti se odobravaju uz učešće od samo pet odsto, na period od 61 do 84 meseca uz hipoteku, odnosno zalogu na predmet finansiranja.
Čila Ihas, predsednica Izvršnog odbora Unikredit banke je izjavila: “Svesni smo koliki značaj sektor MSP, kao ključni pokretač ekonomskog razvoja i otvaranja novih radnih mesta, ima za sve privrede u razvoju. Zbog toga mala i srednja preduzeća duži vremenski period imaju centralno mesto u našem poslovnom modelu. Zahvaljujući COSME programu možemo da doprinesemo boljem iskorišćavanju razvojnog potencijala ovog vitalnog segmenta privrede.“