Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Unikredit Banka Srbija, predstavili su program Žene u biznisu na konferenciji za medije 9. juna.
Cilj programa Žene u biznisu je da se poveća pristup finansiranju i obezbede savetodavne usluge za žene preduzetnice. U okviru programa, EBRD obezbeđuje kreditnu liniju od pet miliona evra za kreditiranje malih i srednjih preduzeća kojima upravljaju žene, sa pokrivenim rizikom prvog gubitka i tehničkom podrškom, koja će Unikredit banci omogućiti da dodatno uveća kreditiranje ovog segmenta u Srbiji. Kompanije će imati povećan pristup i mogućnost finansiranja, kao i povoljnije cene, manja sredstva obezbeđenja i stručnu podršku, koju će obezbediti EBRD program za savetovanje malih preduzeća.
Sredstva se odobravaju za obrtni kapital i investicije sa godišnjom kamatnom stopom koja se kreće od 2,7 odsto i u maksimalnom iznosu do 500.000 evra, u dinarskoj protivvrednosti. Kredit za obrtni kapital se odobrava na maksimalni period otplate do 36 meseci, dok se investicioni kredit odobrava na period od 60 meseci, sa grejs periodom od 12 meseci. Klijentkinje imaju mogućnost u okviru ovog programa da iskoriste savetodavnu podršku: pristup savetodavnim uslugama koje pružaju lokalni konsultanti im je dostupan po principu učešća u delu troškova te usluge, zatim učešće na interaktivnim radionicama, kao i deljenje iskustava sa drugim preduzetnicama na redovnim seminarima. Banka neće naplaćivati trošak održavanja računa tokom perioda otplate kredita, dok će i Viza Biznis karticu moći da koriste bez naplate članarine.
Prof. Branka Drašković, posebna savetnica potpredsednice Vlade za rodnu ravnopravnost je izjavila: „Žensko preduzetništvo ima klјučnu ulogu u stvaranju novih radnih mesta i pokretanju privrednog rasta. Duboko verujem da stvaranje jednakih mogućnosti za žene u biznisu nije samo pitanje rodne ravnopravnosti već i ekonomski prioritet. Jedan od najvećih problema žena preduzetnica je pristup izvorima finansiranja i zato kroz programe kao što je ovaj, pomažemo preduzetnicama da budu uspešne i aktivnije u biznisu.“
Iskustvo EBRD-a pokazuje da su biznisi koje vode žene uspešni konkurenti na tržištu, od čega korist ima celokupna ekonomija.
Daniel Berg, direktor EBRD kancelarije u Srbiji je rekao da ciljano kreditiranje i savetodavna podrška koje program obezbeđuje, olakšavaju kompanijama pristup finansiranju. Rezultati su vrlo jasni – investicije, radna mesta, trgovina i ekonomski rast.
U poslednjih nekoliko godina, uloga žena u društvu postaje sve važnija jer poslovni svet postaje svestan da je njihovo učešće u privredi izuzetno važno za biznis.
Čila Ihas, predsednica Izvršnog odbora UniCredit Banke Srbija, je izjavila:
“Moram da izrazim svoje zadovoljstvo što je naša banka prepoznata od strane EBRD-a kao snažan i pouzdan partner u sprovođenju ovako važnog projekta kao što je osnaživanje žena preduzetnica. Žene su po prirodi mnogo opreznije i potreban im je dodatni zamajac da ožive svoje ideje i stoga smo uvereni da će im ovaj program biti prava podrška na putu poslovne izvrsnosti.”
U okviru programa za Zapadni Balkan namenjenog pružanju podrške Ženama u biznisu, EBRD je obezbedila 24,5 miliona evra partnerskim finansijskim institucijama za kreditiranje žena preduzetnica u pet zemalja.