„Konferencija o inovativnom preduzetništvu i novim tehnologijama je značajna jer mladima pruža mogućnost da dođu do novih saznanja i da njihovo buduće preduzetništvo bude temelj ekonomskog razvoja. Inovacije moraju biti primenljive u konkretnim oblastima od poljoprivede do robotike,“ rekao je dr Nenad Popović, ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za inovacije i tehnološki razvo i dodao da je Vlada Srbije izdvojila pet puta više sredstava za inovacije nego prethodne godine, što pokazuje izvanredan potencijal za mlade da otpočnu svoje poslove, da se bave inovacionim preduzetništvom i da Vlada već od ovog meseca počinje sa objavljivanjem konkursa za inovacije.
Partner konferencije je kompanija Visa, koja je dugi niz godina lider u inovacijama i sarađuje sa brojnim malim i srednjim predzećima na globalnom nivou. Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za Jugoistočnu Evrop, poručio je da je veoma lako da se neko istakne kada je u pitanju tehnologija, ali da je neophodna odgovarajuća podrška.
„Mi želimo da pomognemo razvoj tehnologije i smanjimo distancu između učesnika u trgovini, u komunikacijama, u plaćanjima. Cilj je da omogućimo da mala i srednja preduzeća Srbije budu dostupna globalno i ponude svoje proizvode.“
Konferencija je okupila više od 70 mladih inovatora i IT stručnjaka, preduzetnika i onih koji bi želeli da započnu sopstveni posao. Skupu su prisustvovali i predstavnici resornih ministarstava Vlade Republike Srbije, nadležnih institucija, fondova, udruženja i medija.
Kroz tematske panele, primere dobre prakse, radionice i druženje, učesnici su bili u prilici da steknu nova znanja, razmene iskustva i povežu se u budućem poslovanju, a domaćin Konferencije, Naučno-tehnološki park je primer kako se razvija inovativno preduzetništvo u Srbiji, istakla je direktorka ove institucije, Gordana Danilović Grković, navodeći da Naučno tehnološki park Beograd radiveć dve godine, a rad je započeo u partnerstvu sa Vladom Srbije, gradom Beogradom i Univerzitetom, uz podršku Vlade Švajcarske.
„Za samo dve godine mi već imamo 60 kompanija i skoro 500 inženjera , što je najveći dokaz potencijala koji ova zemlja ima u inovativnom preduzetništvu i mladim ljudima koji započinju spostveni biznis“, rekla je Danilović Grković.
Dobitnik svetska nagrade za inovaciju, za prvu polimer bateriju Dejan Ilić rekao je:
„Ja mislim da samo inovacije mogu da poboljšaju situaciju u kojoj se Srbija nalazi. Te inovacije ne moraju da budu svetske, ali to moraju biti inovativni proizvodi i ideje koje će pomoći našim preduzetnicima koji su već na tržištu, da njima olakšaju posao, da što lakše implementiraju njihove ideje da bi te ideje mogli da plasiraju van Srbije. Nije važno samo imati produkt, važno je i znati kako ga plasirati na svetsko tržište, a upravo to je najveći izazov“, rekao je Dejan Ilić.
Na skupu je istaknuto da je država prepoznala značaj i potencijal inovativnog preduzetništva i da će u podsticaj uložiti pet puta više novca. Neophodno je da se stvori klima da ideje koje mladi ljudi imaju prepoznaju domaći privrednici kako bi profit ostao u zemlji, a potrebno je i više hrabrosti, podrška čitavog sistema i reforma sisema obrazovanja.
Ovo je sedma konferencija koju u okviru projekta razvoja preduzetništva od 2016.godine organizuje grupa nevladinih organizacija na čelu sa Centrom Spektar. U protekle dve godine ti važni preduzetnički skupovi za region odvijali su se uz podršku Razvojne agencije Srbije i kompanije Visa.