Verujem da je Vlada otvorena za svaku investiciju i da niko nije u prednosti – domaći ili strani investitor. Mislim da smo izjednačeni u tretmanu. Ako imate dobru ideju, državne institucije će to sigurno podržati. Srpska ekonomija se razvija i stvari se menjaju. Ide se korak po korak prema evropskim standardima. To bi moglo da bude malo brže, ali su, ipak, ekonomski razvoj i promene već vidljivi i opipljivi
Većina investitora proverava upravo kod nas u Simensu, kako je to raditi u Srbiji i koja su nam iskustva, imajući u vidu naše godine rada ovde. Naravno, oni traže informacije i u drugim institucijama, u Privrednoj komori Srbije na primer, ali pitaju i nas. Naš odgovor je da se poslovna klima dosta promenila poslednjih godina u korist stranih investitora. Rast kompanije Simens Srbija je dobar primer kako su se nabolje promenili i mnogi faktori u državi. Na primer, ranije smo morali više da čekamo na novac kada poslujemo sa državom, a sada to ide po realizaciji – čim se završi projekat, odmah se plaća. To je dobro, i to utiče pozitivno na našu finansijsku situaciju u kompaniji. Takođe, smanjeno je administriranje za kompanije što umnogome olakšava posao. Ima i drugih dobrih indikatora koji utiču na naš rast prošlih godina i sada.
Ovako je Udo Ajhlinger (Udo Eichlinger), generalni direktor nemačke kompanije Simens (Siemens) u Srbiji odgovorio na naše pitanje da uporedi poslovanje u Srbiji sada i pre petnaestak godina, budući da je u Simensu u Srbiji radio i ranije, od 2002. do 2005. godine, a potom se, na poziciji generalnog direktora ovde nalazi od 2015. godine.
U razgovoru za Magazin Biznis Ajhlinger podseća da je napredak srpske ekonomije i privrede očigledan i da stalni rast i razvoj Simensa Srbija to potvrđuje: 2002. godine u Simensu u Subotici je radilo 120 ljudi, dok 2018. godine Simens sistem u Srbiji ima oko 3.500 zaposlenih. Naš sagovornik smatra da je dobro što u Srbiju dolaze velike kompanije, ali je važno da dođu i mala i srednja preduzeća jer ona u svakoj privredi predstavljaju važnu kariku.
– Evo, nedavno su kod nas došli predstavnici jedne švajcarske kompanije koji su se raspitivali za poslovanje u Srbiji. Zanimljivo, Srbija im je bila prvi izbor, a ne neke druge zemlje u centralnoj Evropi! Sve je to pokazatelj da se poslovna klima u Srbiji promenila i da su strani investitori zainteresovani da ovde dođu.
• Ali, upravo zbog toga, domaći, srpski biznismeni smatraju da previše pažnje poklanjamo stranim investitorima, a zanemarujemo domaće…
– Verujem da je Vlada otvorena za svaku investiciju i da niko nije u prednosti – domaći ili strani investitor. Mislim da smo izjednačeni u tretmanu. Ako imate dobru ideju, državne institucije će to sigurno podržati. Imali smo nedavno priliku da na Digitalnom samitu, koji je održan u Beogradu, vidimo brojne domaće, srpske kompanije koje su dobile podršku države, kao i sredstva za realizaciju svojih projekata. Takođe, vidimo da je država ponosna na startap scenu koja se razvija i da to snažno podržava. Ali, kada pričamo o stranim investitorima, treba naglasiti u čemu je naš značaj: upravo u tome što imamo razvijene biznis modele koji omogućavaju uspešnije poslovanje. To je nešto što se vidi u tome što Srbija beleži napredak ekonomije i društva u celini. Jer, mi primenjujemo dobre biznis modele koje smo već proverili u praksi. Ali isto tako verujem da bilo koja srpska kompanija, ako dođe u Nemačko-srpsku privrednu komoru ili u Privrednu komoru Srbije, može naići na dobru podršku.
• Kakav je Vaš stav prema subvencijama koje država daje stranim investitorima? Doduše, ne daje ih samo Srbija, odobravaju ih i druge zemlje…
– Srbija je u direktnoj konkurenciji sa evropskim i drugim zemljama, pošto mnogi daju subvencije. Ali, za investitore je bitno vođenje kroz investicione projekte koje treba lokalna zajednica da obezbedi. Dakle, važno je kako ćete kasnije realizovati projekat i proći kroz administrativne procedure.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- SREDSTVA PROGRAMA „ZAJEDNICI ZAJEDNO“ USMERENA U ZDRAVSTVENE INSTITUCIJE: NIS ulaže oko milion evra u zdravstvo Srbije
- POGLED ISKOSA: Ko da spreči građane da se zadužuju
- TV SLIKE I PRILIKE: Skandal-majstori i mutivode
- DIGITALNI VODIČ: Jedan osmeh plaća sve
- PLANTAŽE JEDAN OD NAJVEĆIH PROIZVOĐAČA GROŽĐA, VINA I LOZOVE RAKIJE U JUGOISTOČNOJ EVROPI: Priča o lozi, kamenu, suncu i ljudima
- U PODNOŽJU AVALE NOVO MESTO KOJE PROMOVIŠE POVRATAK PRIRODI: Beograd dobio prvi Eko-park
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. maja 2019.