Pošto je sveprisutno uverenje kako živimo u zapuštenom društvu, čini se da je (u)poznavanje sopstvene istorije podsticajni znak da smo počeli da gledamo svoja posla, pa saznavši nešto o prošlosti možda učinimo hrabriji i brži korak ka budućnosti
Slika govori više od hiljadu reči, tako se kaže. Na televiziji, reči se biraju a slike „kroje“, to je većini, valjda, odavno jasno. Jer, kako protumačiti efekat prizora koji se ponavlja na svaki sat u informativnom programu, kako ledi Ketrin Ešton pozdravlja (ljubi) našeg Ivicu Dačića, a pored njih kao siroče stoji Hašim Tači. Neminovan utisak je kako je Dačić, možda, njen ljubimac. Slika je prethodno “krajcovana“, pošto je ona već izljubila i Tačija, to je deo njenog protokola, ali iz razloga koje (ni)je teško razumeti, taj briselski doček se skraćuje samo na deo za koji se pretpostavlja da je nama važan. I stvara spinovana slika. A gospođa Ešton samo radi svoj posao i trudi se da bude gostoljubiva i kooperativna, zbog sebe same, da iza nje ostane trag kako je uradila nešto veliko i korisno.
Publika mora da zna i da gleda i tumači ono što vidi. I da sluša. Da ispravno razume televizijske ukrštenice i smicalice, a to, priznaćete, nije uvek lako. Tačnije, nema se vremena za udubljivanje u svaku vest plasiranu na TV, naročito ako se, ponekad, saopštava usput, bitna je a nije u prvom planu. To, svakako, ne važi za plan novih mera za konsolidaciju naše ekonomske i privredne situacije. Televizija je direktno prenosila sednicu Vlade na kojoj je novi ministar Lazar Krstić, govoreći TV jezikom, imao svoj šou. Sve što je rekao svodi se na zapovest i vapaj – štednja, da se ne bi skroz bankrotiralo. Situacija je odavno poznata, samo je sada prilično ogoljena. Najšokantnije je primljen podatak da je na budžetu skoro 700 hiljada zaposlenih i da nema države koja može da podnese takav teret. Da će svi oni sa platom većom od 60 hiljada morati da plaćaju porez. Odmah su se pojavili proračuni koliko će ova mera pogoditi političare i direktore javnih preduzeća. Uz naglašeno ponavljanje da penzionere niko neće dirati. Za sirotinju je relevantno da će potrošačka korpa poskupeti za 450 dinara jer će neminovno skočiti PDV. A izgleda da nema druge…
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- MINISTARSTVO PRIVREDE UPOZORAVA: SIEPA PRAVILA PROPUSTE: Subvencije bez adekvatne kontrole
- “EVROPSKE REGIJE I GRADOVI U ZALETU ZA 2020.”: Srbobran u Briselu
- BORIS VUKIĆ: APOKRIFI MENADŽMENTA (2): ”Spolja kalaj, unutra belaj”
- PITER F. DRAKER: DRAKER IZ DANA U DAN (8): Jednostavno ili složeno poslovanje
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. novembra 2013.