Televizija je dala prvorazredan značaj ovogodišnjem Ekonomskom forumu na Kopaoniku. Tokom tri dana, na Javnom servisu nije bilo informativne emisije bez vesti o tome ko je govorio i ko je šta rekao.
Vesna Damjanić se udarnički javljala uživo sa novim detaljima ili je razgovarala sa privrednicima i predstavnicima svetskih finansijskih organizacija, a pridružio joj se i Zoran Stanojević sa svojim prilozima. Televizija N1 je otišla korak dalje pa je sa većine sastanaka obezbeđivala direktne prenose. Čini se da je i sam Forum, temama i tokom rasprava, bio življi nego obično, čemu je, sasvim sigurno, osim predstavnika Vlade, doprinelo i gostovanje ambasadora SAD, Rusije, Nemačke, Švajcarske, Kanade i Holandije. Prvi put su se pojavili šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju Džejms Ruf i direktorka Svetske banke za zapadni Balkan Elen Goldstin.
Vruće vince
Između ostalog, na tapetu su bila javna preduzeća i njihovo troškarenje koje valja staviti pod kontrolu, što ide sporo i teško. Nikako da postanu „funkcionalni“. U nagoveštaju su veći poljoprivredni fondovi. Pojavila se i Forbsova analiza o Balkanu, sa ocenom da srpski ekonomski program daje sve bolje rezultate. Od većih firmi koje generišu gubitke, najveća nevolja je RTB Bor. U finalu, diskutovalo se o održivom i inkluzivnom razvoju, ma šta to značilo…
Komentarišući savetovanje na Kopaoniku, voditelj na TV Pink je primetio: pa oni se stalno sastaju i dogovaraju, a ništa od toga se ne realizuje. Očigledno, gubi se iz vida da se, na visinskim pripremama, samo razmenjuju i usmeravaju mišljenja. Odlučuje se u kabinetima, a bruto društveni dohodak stvara u fabričkim halama. Ovako rekreativno, bez kravata i odela, fokusiraju se problemi i popije vruće vince na skijaškoj stazi… Baš kako prosečan gledalac reaguje na slike sa srpskog Davosa: evo, opet se ovi gore skijaju. Ne, nije bilo vremena za gubljenje u gustom programu na Formu sa više od hiljadu učesnika, 20 panela, tri plenarne sesije, četiri specijalna događaja i dve panel prezentacije, o čemu može da posvedoči 130 akreditovanih novinara. Ako je došlo dotle da neko mora da se zakune da nije bilo krivina…
U međuvremenu, preguran je i Dan žena, nekako dostojanstvenije i manje ironično u opaskama nego prethodnih godina, sa pokušajima da se svestranije objasni karakter praznika i stvarni položaj žene, u čemu je prednjačila TV Vojvodina. Sada su na redu malinari. Već je bilo njihovih ljutitih TV upozorenja da su hladnjače pune neprodatih malina. Jaka je konkurencija na tržištu, pravljene su greške u izboru i mešanju sorti, kalkulisalo se sa cenom. I sada gledaoci treba da grizu nokte što nije ostvaren željeni devizni efekat. A tek prognoze kakav će biti ovogodišnji rod! Šta nam uradi onaj mraz. Na pomolu je nova sekiracija. A da gledaoca koji to sluša i gleda pitate kad je poslednji put probao to slasno i zdravo voće, morao bi da se vrati u rano detinjstvo.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- UNIKREDIT BANKA PODRŽAVA POLJOPRIVREDNE PROIZVOĐAČE: Poljoprivreda ima veliki potencijal za rast i razvoj
- KAKO ZADOVOLJSTVO ZAPOSLENIH UTIČE NA POSLOVANJE KOMPANIJE: Radna atmosfera i uslovi rada važniji od plate
- AVANTAGE MODEL POSLOVANJA SOSIJETE ŽENERAL BANKE: I vreme i novac ulažite sa stilom
- OD SADA MOGUĆA KUPOVINA LOKALA NA LIZING: Jednostavnije uz nansijski lizing
- OSNOVAN SAVET ZA OMLADINSKO PREDUZETNIŠTVO: Podrška mladima u biznisu
- BANKE TROŠE ČAK TRI PUTA VIŠE NA IT SIGURNOST U ODNOSU NA DRUGE ORGANIZACIJE Računi u bankama izloženi napadima socijalnog inženjeringa
- IZAZOV 2017: Koji će trendovi obeležiti 2017. godinu
- PITER DRAKER: Umeće raspolaganja vremenom
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2017.