U svakodnevnom govoru, većina ljudi koristi stotinak reči. Malobrojni su oni koji ulažu napor da obogate svoje znanje pa samim tim i govorni stil. Tome doprinose i nove tehnologije.
Slanje SMS poruka i mejlova učinilo je da i prijateljska ćaskanja osiromašimo i svedemo na ključne reči – ne okoliši, kaži šta hoćeš!
Tu je i televizija koja, na ove i druge načine daje svoj doprinos osiromašenju jezika. Voditeljke nas gađaju padežima, pogrešnom intonacijom rečenica, razočaravaju odsustvom stila u komunikaciji sa sagovornikom, ni slovo ne mogu da izgovore bez pogleda na „idiota“. Pitanja su uopštena, formalna, nebitna. Odgovori šturi, zaobilazni, nekompetentni. To je naročito vidljivo u političkim dijalozima koji prerastaju u paradu praznoslovlja. Političari se bacakaju frazama i izrazima čije značenje, najčešće, nisu savladali, ali im ne smeta da ih koriste, u nameri da ostave snažan utisak o svojoj promućurnosti i znanju.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- PROCREDIT BANKA UVEK SPREMNA DA PODRŽI DOBRU POSLOVNU IDEJU KLIJENTA: Brže i jednostavnije do novih poslovnih prilika
- OCENE STRUČNJAKA BILTENA MAKROEKONOMSKE ANALIZE I TRENDOVI (MAT): Budžetski deficit se ne može smanjiti bez ušteda države
- REZULTATI ANKETE POSLODAVACA KOJU JE FINANSIRALA EVROPSKA UNIJA: Više radnih mesta tek u 2015. godini
- VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
- POSLOVNA SAZNANJA: Feedback i Feedforward – ključ razvoja
- VEŠTINA KOMUNIKACIJE: Humor – zlata vredan alat
- NIK VREDEN: PROFIT BREND (3): Pronađi kupca i profitiraj
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. septembra 2014.