Održan je tradicionalni Ekonomski forum na Kopaoniku, rekoše – srpski Davos. Ma kakav Davos. Pre bi se reklo, davež na srpski način. U svakom slučaju, prvorazredan skup sa kojeg su TV reporteri slali brzopotezne izveštaje.
Bilo je sasvim očigledno da su se, na najlepšoj srpskoj planini, za ovu priliku zavejanoj snegom, okupili mnogobrojni političari i ekonomisti, biznismeni i njihovi savetnici, analitičari i profesori. Bankari. Baš ih je bilo mnogo.
Njihov rang i brojnost u potpunoj su nesrazmeri sa krajnjim utiskom. O čemu se tamo raspravljalo i, što je važnije, koji su praktični zaključci? Tu je televizija nezahvalan medij, nameće slike, a reči ostaju da lebde, pa ko šta uhvati i zapamti. Dakle, videli smo ekonomsku i političku svitu u neformalnom izdanju, u kongresnoj sali, na skijaškim terenima, u kružok razgovorima… Jesu li se oni dobro zabavljali ili su nešto radili?
Zahvaljujući (ne)spretnosti pojedinih izveštača, čak i onda kad se težilo da dnevni rezimei sa Kopaonika budu ozbiljni i sveobuhvatni, često se sve svodilo na pitanje ko se tog dana skijao (a što se ne bi skijali, kad je pao sneg), ko je platio kotizaciju (članovi Vlade su bili privilegovani) i druge sporedne teme.
Da li se po svojoj oveštaloj formi, ekonomski izveštaj sačinjen od brojki, sumornih predviđanja i opterećujućih procena, po svaku cenu, mora uviti u laku ambalažu propratnih tričarija da bi bio lakše progutan ili se radi o potrebi da se beskompromisnije i oštrije progovori o suštinskim temama pa se ide izokola, kroz provokaciju, oprezno, da se ne pretera i neko ne uvredi? Zna se da svako preterivanje vodi zatvaranju pouzdanih a nezvaničnih izvora informacija, a novinar bez „dubokog grla“ može da se pozdravi sa ozbiljnijim ugledom i trajnijom karijerom. Sloboda da se piše i, naročito, komentariše, osvaja se korak po korak i uvek je hod po ivici provalije. A televizija je prokletinja, u trenu pokaže detalj koji naopako obrne događaj. Dakle, uvek postoji dilema kako pristupiti, zapaljivo ili manje dramatično, a nema izgrađenih TV kriterijuma. Veština je umeti razdvojiti bitno od nebitnog, predvideti da li je ono što je danas bila vest dana već sutra demantovana informacija.
Opširnije u štampanom izdanju