Trend rasta se nastavlja i u 2017. godini

Istraživački tim Erste grupe predstavio makroekonomske izglede u Srbiji. Ekonomski rezultati Srbije u 2016. godini prevazišli očekivanja.

Rast BDP-a u 2016. godini od 2,8 odsto na međugodišnjem nivou bio je znatno iznad inicijalnih projekcija (oko 1,5 odsto međugodišnje), stopa zaposlenosti po Anketi o radnoj snazi porasla je na 45,2 odsto u odnosu na 42,5 odsto u istom periodu 2015., a dobri izvozni rezultati su uticali na smanjenje trgovinskog deficita, koji se procenjuje na oko 10,7 odsto BDP-a

Očekuje se da će se inflacija kretati unutar planiranog raspona i da će dinar zabeležiti određeni pad. Što se fiskalne situacije tiče, prilivi poreskih prihoda koji su premašili očekivanja, različiti neporeski jednokratni prihodi i nešto niže izvršenje budžetskih rashoda od planiranih doveli su do značajnog smanjenja fiskalnog deficita na oko 1,4 odsto BDP-a u odnosu na inicijalno planiranih četiri odsto BDP-a i 2,1 odsto BDP-a nakon revidiranja programa MMF-a. Niži deficit je doveo do stabilizacije javnog duga, koji se procenjuje na ispod 74 odsto BDP-a .

Istraživački tim Erste grupe predviđa da će se ta pozitivna kretanja nastaviti u 2017. godini, pri čemu će trend rasta uglavnom biti podržan rastom domaće tražnje, dok bi učinak neto izvoza mogao da bude neutralniji.

U 2017. godini očekuju rast BDP-a oko tri odsto na međugodišnjem nivou. Što se tiče monetarne politike, NBS bi mogla da počne da menja relaksirani stav politike u drugoj polovini 2017. povećanjem referentne kamatne stope ka 4,5 odsto, pošto se očekuje povećanje inflacije i pooštravanje monetarne politike Federalnih rezervi.

Podelite ovaj tekst: