ТРАНЗИЦИЈА: Београд на води

 

Данијел Цвијетићанин

Данијел Цвијетићанин

Смета ми једна особина која је дубоко укорењена у нашем менталном склопу: не верујемо у невероватно, па све што нам се чини немогуће унапред осуђујемо на пропаст. Тако су многи сјајни пројекти, можда баш због наших сумњи, упропашћени пре него што су и угледали светло дана. Противници великих инвестиционих подухвата спремни су да исмевају, чак и да омаловажавају, све што је грандиозно и изнад њихове мере. Није ли Андрић једну такву ситуацију сјајно описао у роману “На Дрини ћуприја”? Сви знамо како је злосрећни Радован скупо платио своју деструктивност и неверицу у ћуприју на води Дрини, коју је градио велики везир (тадашњи инвеститор из Цариграда), која је, после болних резова, испала одлично. Али изгледа као да из тог примера ништа нисмо научили.

Критичари се дрско усуђују да постављају разумна питања: да ли заиста Београд оскудева у пословном простору, да ли Београд оскудева у луксузним апартманима, да ли оскудева у велелепним шопинг центрима, као и да ли инфраструктура Београда може да поднесе арабљанске куле – небодере? А они који су се колико јуче залагали за дезиндустријализацију привреде и јачање сектора услуга, а против ХЕС концепта (производња хране, енергије и сировина), данас питају која ће се извозна роба производити у Београду на води?

Можда они мисле да Београд треба надимити и нагаравити индустријским постројењима (као Пекинг), само зато да би индустријски радници (пролетери) примали наднице? Или остају доследни општеприхваћеном ставу да је нашем становништву, у новој Европи, примереније да буде запослено у трговини

увозним производима, у туризму, у индустрији забаве, коцке, уживања и других делатности које иду уз то? Зар наши европски партнери не хвале највише веселе савске и дунавске сплавове, наше певаче, трубаче и прелепе београдске девојке и девојчице? Или можда хвале код нас произведене телевизоре, компјутере и мобилне телефоне?

Знам да, због зависти (опет та наша структура свести), многи нису спремни да, зарад општег добра, нашим арабљанским пријатељима уступе грађевинско земљиште и друге ситнице које иду уз то (нпр. измештање пруга, рушење појединих квартова, рестаурацију неких зграда и фасада у близини Београда на води итд.) Јесте да све то кошта, али запитајте се колико је коштала изградња Версаја, а сетите се да је тада Француска била сиромашнија него Србија данас. Шта тек рећи о Венецији на води? Али уз штедњу, болну пореску политику, а можда и уз делимично коришћење бесплатне (робовске) радне снаге, подигнута су велелепна здања којима се и данас диви цео свет. Тако ће се, за пар стотина година, сви дивити београдским небодерима, кулама и минаретима. Ето, ја у ту будућност верујем. Па ако мора, власт нека храбро потегне за новим харачима, па и кулуком, да оствари блиставе евроатлантске визије.

Као и многи други активисти, и сам бих, уз разумну накнаду, раме уз раме са евроатлантским пријатељима, узео учешћа у овом колосалном подухвату, или бар у ширењу перцепције о његовој корисности. Наравно, под условом да тиме не буде угрожен пројекат повезивања Дунава са Егејским морем (испод Грделичке клисуре), што је такође згодно (комплементарно) улагање.

Пише: Данијел Цвјетићанин, Универзитет „Сингидунум“


У овом броју још и …

  • ВИП ПОСЛОВНИ ФОРУМ “ПОРОДИЧНЕ ФИРМЕ СТУБ РАЗВОЈА ЕКОНОМИЈЕ СРБИЈЕ” Око 60 одсто фирми живи краће од 20 година
  • ДАН ИНТЕРНЕТ ДОМЕНА СРБИЈЕ – ДИДС 2014 Нови домени – већи избор, али и дилеме
  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • ПОНУДА ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊА Каско осигурање за безбедну вожњу
  • НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (6) Правилно трошите своје ресурсе
  • Следећи број Економетра излази 6. маја 2014.
Podelite ovaj tekst: