Svetski samit – Klima i zdravlje, održan u Parizu u organizaciji Svetske zdravstvene organizacije, Globalne alijansa za klimu i zdravlje, Alijanse za životnu sredinu i zdravlje (HEAL) i GIZ-a okupio je velika imena u ovoj oblasti, zdravstvene stručnjake i eksperte iz drugih oblasti koji su motivisani očuvanjem zdravlja izneli svoja iskustva i planove za dalje akcije u ovoj oblasti.
U Parizu je tokom klimatske konferencije održana i konferencija lekara: “Zdravstveni profesionalci govore o “zdravim” oblicima energije i klimi”, u organizaciji Alijance za zdravlje i žiotnu sredinu (HEAL) i saradnji sa Asocijacijom lekara Francuske, Svetskom medicinskom organizacijom i Međunarodnom organizacijom studenata medicine koji predstavljaju više od milon lekara širom sveta.
Direktorka Alijanse za zdravlje i životnu sredinu Genon Jensen istakla je da“Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (Heal) poziva sve zemlje sveta na hitno prilagođavanje ekonomija zahtevima za smanjenje emisije ugljen dioksida. Ona je naglasila da je Srbija važna zemlja za region Balkana sa značajnim energetskim sektorom može da kroz smanjenje emisije karbon dioksida doprinese očuvanju zdravlja stanovništva.Anne Stauffer, zamenica direktora HEAL-a dodaje kako “su izbori obnovljivih izvora energije glavni pozitivni faktori koji utiču na unapređenje zdravlja i u isto vreme doprinose smanjenju klimatskih promena. Srbija kao partner Svetske zdravstvene organizacije obavezala se u 2010. g. kroz Parma deklaraciju, između ostalog, i na akciju ublažavanja klimatskih promena.
Od Vlade Srbije se očekuje da pokaže rezultate preuzetih obaveza.Vlatka Matković Puljić koja vodi program energije i zdravlja za regiju Balkana u HEAL-u ističe kako “politike koje imaju za cilj smanjenje emisije CO2 sadrže neizostavno i pozitivne efekte na javno zdravlje. Razmatranje javnog zdravlja u energetskim pitanjima možda je novost za Srbiju, ali važno je da svi donosioci odluka znaju kako zavisnost o fosilnoj energiji (npr. uglju) utiče na zdavlje svih stanovnika Srbije.Prof. dr Marija Jevtić govorila je o aktivnostima Srbije u ovoj oblasti u proteklom periodu i naglasila spremnost Ministarstva zdravlja da se bavi izazovima koji se odnose na klimatske promene, kvalitet vazduha, energiju i zdravlje, kao i da intenzivira intersektorsku saradnju. Time će se dugoročno smanjiti opterećenje bolestima i smanjiti troškovi u budžetu zdravstva koji su posledica ovih uticaja.