Све је исплативо радити – од шитаки до козјег сира

У оквиру пројекта „Жене у агробизнису” Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), 11 жена са најбољим бизнис плановима добиле бесповратна средства, у опреми, неопходна за унапређење њиховог агробизниса у руралним крајевима, у износу од 11,7 милиона динара

sve-se-isplatiПобеднице такмичења у изради најбољег агробизнис плана, њих 11, потписале су недавно са Америчком агенцијом за међународни развој (УСАИД) уговоре о добијању бесповратних наменских средстава, у укупном износу од 160.000 долара, односно 11,7 милиона динара. Жене су добиле средства у опреми неопходној за развој сопственог агробизниса, која ће употребити да унапреде пословање у разним областима, као што је прерада млека и узгајање и прерада воћа, поврћа и лековитог биља. Износ појединачног гранта је од 12.000 до 15.000 долара. У оквиру пројекта „Жене у агробизнису” око 300 жена је завршило обуку у области агробизниса коју је финансирао УСАИД, са циљем да промовишу предузетништво међу женама које живе у руралним крајевима Србије.

Пројекат за 15 градова

Ивана Јанићијевић, директорка програма за младе и родну равноправност УСАИД Агробизнис пројекта, у разговору за Економетар каже да многе жене у руралним подручјима желе да додатно развију сопствени бизнис, самозапосле се и сазнају више о томе како могу да унапреде посао. УСАИД је пројекат спровео у 15 градова Србије, од Врања до Шапца, а уз помоћ пет специјализованих агенција – Економски институт, Буди свој човек, Xao solutions, Центар за предузетништво Крагујевац и Удружење пословних жена Ниш – направљена је селекција жена које су одабране у најужи круг за обуку и стицање додатних знања у свом послу.

– Обуке су трајале од новембра 2010. до априла ове године, са циљем да се развије предузетништво и охрабре жене да се активно укључе у побољшање свог економског положаја кроз самозапошљавање. Жене су прошле обуку о основним концептима предузетништва, анализирале како унапредити бизнис, радиле финансијску анализу тржишта, осмишљавале начине бољег руковођења и слично. Та знања помогла су им да направе бизнис план. Анализирали смо који послови на основу планова могу да остварују профит, запосле нове раднике, опстану на тржишту. Обишли смо 25 имања како бисмо на терену проверили како жене раде и на прави начин проценили којих 11 треба да добије бесповратна средства, објашњава Ивана Јанићијевић.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: