Samo tri od deset privrednika veruje da će preduzeće koje posluje u sivoj zoni biti otkriveno, svaki peti misli da će to preduzeće biti kažnjeno, a tek svaki osmi da će kazna biti i naplaćena
Ovo veliko nepoverenje privrede u sistem sankcionisanja firmi koje posluju mimo zakona otkrilo je drugo istraživanje stavova privrede o sivoj ekonomiji, sprovedeno u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije koji realizuju Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i USAID.
Privrednici su, kao i u majskom istraživanju, u visokom procentu (70 odsto) istakli da postojanje sive ekonomije nije opravdano, a ohrabruje i podatak da se povećao udeo onih koji tvrde da je država odlučna da se izbori sa ovim problemom. Ipak, nepoverenje u sistem sankcionisanja doprinelo je da procenat onih koji ne bi prijavili nelojalnu konkurenciju ostane gotovo nepromenjen. Svaki drugi privrednik smatra da to nije njegov posao već posao državnih institucija, i „ne želi sebi da stvara probleme“.
Istraživanje, koje je predstavljeno 17. septembra, pokazalo je da privrednici suzbijanje sive ekonomije stavljaju na prvo mesto liste prioriteta vlade Srbije. Osim toga, na vrhu su i smanjenje poreza i doprinosa, kao i reforma javnog sektora, a promena koju su veoma pozitivno ocenili u odnosu na majsku anketu jeste uklanjanje restriktivnih pravila zapošljavanja usled izmena Zakona o radu.