Laboratorija za primenu računara u nauci Instituta za fiziku opremljena je superračunarskim postrojenjem Paradox IV, baziranim na platformi kompanija Hjulit-Pakard (HP) i Intel
Ovaj superračunar stigao je u okviru nabavke kapitalne opreme za potrebe naučne zajednice u Srbiji, preko Jedinice za upravljanje projektima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a javnosti je predstavljen 16. septembra.
Superračunarski klaster predstavlja integrisano, vodom hlađeno postrojenje, sa ukupno 2.500 procesora najnovije generacije, organizovanih u 220 nodova različite namene. Ima više od četiri terabajta RAM memorije, 106 Tesla grafičkih kartica i ukupnu procesorsku snagu višu od 110 teraflopsa. Ovo je ujedno i postrojenje za masivno skladištenje digitalnih podataka, sa ukupnim kapacitetom od 200 terabajta.
Prema rečima dr Antuna Balaža, višeg naučnog saradnika Instituta za fiziku i rukovodioca Laboratorije za primenu računara u nauci, dr Aleksandra Bogojevića, direktora Instituta za fiziku, i dr Aleksandra Belića, državnog sekretara u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ovaj superkompjuter značajno će doprineti razvoju nauke, a imaće veliku primenu i u različitim oblastima, poput meteorologije ili medicine, kao i za dalji razvoj istraživanja u mnogim granama privrede. Direktor kompanije Hjulit Pakard d.o.o. (HP) Miloš Đurković smatra da je ovo istorijski trenutak za srpsku nauku jer Srbija stupa na svetsku mapu zemalja sa najsavremenijim tehnologijama.
Osnovna ideja ovog projekta je brži razvoj superračunarstva u Srbiji i regionu. Korisnici iz akademske zajednice Srbije mogu pristupiti Paradoxu IV kroz nacionalnu Grid infrastrukturu Aegis, a korićenjem superračunarske mreže pristup imaju i istraživači širom Evrope.