СУБОТИЧКО ПРЕДУЗЕЋЕ „ПЕЛЦЕР“: Софтверски програми за индустрију

Инжењер Стипан Ђураковић је 2007. године био власник и једини запослени предузећа које се данас разгранало у фирму са 30 запослених и пословањем на неколико континената. Аутоиндустрија носи и посебан инжењерски изазов, јер је реч о грани која се непрестано мења, унапређује и пред своје кооперанте ставља нове задатке, истиче Ђураковић

Предузеће „ПеЛЦер“ припрема опрему и софтвер којим се управља и регулише производња

Први „пелцер“ почео је да се развија у оквиру Пословног инкубатора града Суботице, још 2007. године. Инжењер Стипан Ђураковић тада је био власник и једини запослени предузећа које се данас разгранало у самостално предузеће са 30 запослених и пословањем на неколико континената. Име је остало – „ПеЛЦер“, али не као асоцијација на биљни свет, већ зато што се онима са техничким знањем говори да раде на развијању ПЛЦ програма.

Термини попут индустријска аутоматизација, регулација и управљање у индустрији, израда HMI и SCADA програма, лаику делују као загонетка, али реч је о системима који су „мождане вијуге“ машина које се користе у различитим индустријама. Те „мождане вијуге“ настају управо за радним столовима и мониторима у „ПеЛЦеру“ где инжењери креирају импулсе и везе између ових вијуга како би нека машина радила онако како то од ње захтева купац.

Драган Јовановић, руководилац продаје у „ПеЛЦеру“, објашњава да њихово предузеће данас ради на неколико група активности, али да су претежно фокусирани на послове у аутоиндустрији, индустрији пића и млинско-силосној индустрији. Осим тога, радили су пројекте и за кондиторску и дуванску индустрију, као и за предузећа у индустрији паковања. За све њих они припремају опрему и софтвер којим се управља и регулише производња. За читаоце Економетра Драган Јовановић то овако објашњава:

– Услуге инжењеринга подразумевају да ми за корисника можемо да урадимо комплетно нову машину, али и унапређивање производних линија, њихово убрзавање, повећавање капацитета. Изменама у софтверу уносе се промене у опслуживању комплетних линија.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ИСТРАЖИВАЊЕ НАЛЕД-А ЗА ПРОЈЕКАТ ЈАВНО–ПРИВАТНОГ ДИЈАЛОГА: Нема међусобног поверења између државе и привредника
  • РЕВИЗОРСКО–КОНСУЛТАНТСКА КОМПАНИЈА ЕY (ERNST&YOUNG) У СРБИЈИ ИЗАБРАЛА: Радован Милојевић – ЕY Предузетник године
  • ФИЛИП КOTЛEР И БРУС РEН: РAЗУMEВAЊE MAРКETИНГA (2): Конкуренцију треба разумети
  • Следећи број Економетра излази 3. априла 2018.
Podelite ovaj tekst: