Da li ste znali da su pravila bezbednog rada među prvim lekcijama koje očekuju novozaposlene na radnom mestu? Zašto je to tako? Zato što je ova oblast danas regulisana strogim propisima, a pored inspekcijskih nadzora i kazni za prekršaje, na poslodavce utiče i činjenica da su bezbedniji i zdraviji radnici investicija za dalji rast.
Naime, prema podacima Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu, kompanije u EU izgube oko 140 miliona radnih dana godišnje zbog povreda na radu, što iz ekonomskog ugla predstavlja ogroman trošak za svaku kompaniju. Takođe, potvrdilo se da ulaganja u ovu oblast utiču pozitivno i na produktivnost. Zato poslodavci sve više ulažu u prevenciju – u razvoj bezbednosne kulture, inovativna rešenja, a od radnika i izvođača, poslovnih partnera, očekuju da poštuju pravila.
Svetska praksa
Kako to rade u svetskim kompanijama u kojima zbog prirode delatnosti bezbednost na radu mora biti na visokom nivou? U „Total-u“ smatraju da je najvažnije ulaganje u bezbednosnu kulturu koja mora da postane DNK kompanije, a put do ovog cilja, između ostalog, vodi kroz dijalog svih, počev od zaposlenih do top menadžmenta. U gradnju kulture bezbednosti, „Shevron“ je uložio 20 godina, polazeći od pretpostavke da se incidenti mogu sprečiti i da je moguće raditi bez ijedne povrede na radu. Zato praktikuju da sastanke započnu lekcijama o bezbednosti, razmeni najboljih praksi i naučenih lekcija. BP poseduje svojevrsnu akademiju za bezbednost u kojoj se obučavaju zaposleni, a od svojih dobavljača očekuje strogo poštovanje bezbednosnih mera na radu koje su definisane ugovorima.
U kompaniji „Saudi Aramco“ napredak u poslu i povećanje produktivnosti povezuju sa zdravom radnom sredinom i poboljšanjem zdravstvenog statusa zaposlenih. Zato neguju kulturu zdravog načina života, ulažu u sportske aktivnosti i zdravstvene preglede zaposlenih. Smanjenjem zdravstvenih rizika i povećanjem fizičke aktivnosti zaposlenih tvrde da izbegavaju milionske troškove. Pored toga, ovi programi doprinose i zadovoljstvu zaposlenih na poslu, upravljanju stresom i većoj produktivnosti.
„Shell Global“ je razvio “Life-Saving” , program sa 12 bezbednosnih pravila za zaposlene i izvođače. Sankcije su jasne – ukoliko zaposleni prekrši pravila, suočava se sa disciplinskim merama koje uključuju i prestanak radnog odnosa a izvođači mogu biti uklonjeni sa lokacije uz zabranu daljeg angažovanja u Shell-u. Bezbednosnu kulturu, pored strogih pravila učvršćuju i organizovanjem „Dana bezbednosti“ koji okuplja zaposlene i izvođače i tokom koga se organizuju razni tematski događaji, razmenjuju ideje i najbolje prakse. Kao cilj u ovoj oblasti definisali su, takođe nula povreda na radu.
Prioritet domaćih naftaša
Kako stvari stoje kod nas u Srbiji, proverili smo u NIS-u, našoj najvećoj naftnoj kompaniji koja posluje i u regionu, zapošljava više od 11.000 radnika, sarađuje sa oko 2500 izvođača radova i čiji zaposleni godišnje u proseku pređu 40 miliona kilometara na putevima. Kakva je njihova praksa i da li u radu primenjuju svetske standarde?
-Naši prioriteti su zdravi i bezbedni uslovi rada, kako za naše zaposlene, tako i za poslovne partnere i izvođače radova. Ovo je izazovan zadatak, pre svega, zbog karaktera naše delatnosti, broja ljudi koji svakodnevno borave i rade na našim objektima, među kojima su i izvođači angažovani na projektima u svim sferama poslovanja. Zato insistiramo na primeni vrhunskih standarda bezbednosti na radu koji prevazilaze zakonske okvire.
Definisali smo „Zlatna HSE pravila“ za bezbedan rad u skladu sa specifičnostima naftne industrije i najboljom svetskom praksom. Naš krajnji cilj je nula, i on obuhvata nula incidenata, nula povreda na radu i profesionalnih bolesti, kaže Ervin Odri, Direktor Departmana za upravljanje bezbednošću .
Odri dodaje da je cilj kompanije da se nakon završenog posla u NIS-u svi vrate zdravi u svoje domove. Zato se trude da bezbedno ponašanje postane stvar kulture svakog zaposlenog. Edukuju kroz radionice i u savremenim trening centrima, motivišu i nagrađuju one koji su primer u ovoj oblasti. U okviru implementacije programa unapređenja HSE kulture, koja je u fokusu HSE strategije NIS-a, selektuju i obučavaju Šampione bezbednosti, lidere iz biznisa koji na sebe dobrovoljno preuzimaju ulogu predvodnika, mentora i trenera drugima u odlučivanju i razvijanju željenog ponašanja. Ulažu u nove tehnologije, zaštitnu opremu, a u skladu sa najboljom svetskom praksom, stalno rade na unapređenju sistema upravljanja rizicima.
Posebno su ponosni na činjenicu da su od strane partnerskih kompanija i izvođača prepoznati kao lider u primeni standarda bezbednosti i zdravlja na radu i to na regionalnom nivou
-Već više od decenije organizujemo „Forum izvođača“, manifestaciju na kojoj sa našim izvođačima razmenjujemo iskustva, primere dobre prakse, prezentujemo novine sa ciljem da razvijemo zajedničku filozofiju upravljanja rizikom. U radu sa izvođačima primenjujemo sistem upravljanja izvođačima i trećim licima koji nam omogućava da unapredimo upravljanje HSE rizicima, da precizno i jasno definišemo korake koji proces upravljanja čine lakšim i razumljivijim, objašnjava Ervin Odri.
U 2020. godini, ova kompanija uspešno se suočila i sa izazovima virusa korona – odmah su preduzete brojne mere na zaštiti širenja infekcije među zaposlenima i izvođačima, uz obezbeđenje stabilnosti proizvodnje kako bi se obezbedilo nesmetano snabdevanje gorivom svih segmenata društva.
– Pandemiji smo se suprotstavili pravovremenom reakcijom, dobrom organizacijom i čvrstim pravilima. Ujedno, ona je pokazala i visok nivo kulture bezbednosti naših zaposlenih. Pandemija je promenila prioritete u našim redovnim aktivnostima, ali smo uprkos tome, proteklu godinu iskoristili i da unapredimo procese u ovoj oblasti. Između ostalog, razvili smo i uspostavili efikasan proces on-line obuka u oblasti BZR, ZOP i Vanrednih situacija. Intenzivno se radi na realizaciji programa „Štit bezbednosti-Karkas“ u cilju efikasnije kontrole ključnih rizika koji mogu da uzrokuju povrede sa smrtnim ishodom zaposlenih, izvođača, grupne povrede, velike finansijske gubitke i uticaj na reputaciju Unapredili smo Akt o proceni rizika na radnom mestu u koristan alat za upravljanje rizicima na radom mestu. Bitni pokazatelji su i smanjenje indikatora RAR (koeficijent saobraćajnih nezgoda) za 26 odsto u odnosu na 2019 godinu i nastavak trenda smanjenja učestalosti broja povreda na radu za osam odsto, naglašava Ervin Odri.
Posvećenost ciljevima bezbednog rada, NIS je pre dve godine, kao i ove godine, potvrdio i osvajanjem prvog mesta na državnom takmičenju povodom obeležavanja 28. aprila, Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu. Sudeći po planovima za 2021. godinu koji su nedavno obelodanjeni i u kojima se navode dalja ulaganja u ovu oblast, jedan od prioriteta NIS-a i dalje će ostati bezbedan i zdrav radnik.