Специјалитет од паприке осваја тржиште где год се појави, али се за сада производи само у малим количинама
На сајму етнохране у Београду крајем новембра 2007. године, предузеће “Стрела” Клајић је у сарадњи са Регионалном привредном комором Лесковац представило цепкани лесковачки ајвар. Стручна комисија је узела узорак, извршила анализу и прогласила овај производ за бренд године. Изненађење је било утолико веће што ова фирма није ни планирала да учествује на сајму, а посебно није имала у плану да пошаље ајвар који производи у малим количинама, будући да њену основну делатност чине печурке.
Поменути производ нашао се потом и на сајму брендова у Београду, а прилику да га дегустирају имаће и посетиоци Новосадског сајма у мају ове године. Анализа ајвара је извршена и произвођачу је стигло обавештење да је награђен златном медаљом. Тако се још једном показало да је квалитет најбоља реклама за један производ. Лесковачки ајвар се овде прави “по рецептури наших бака”, али невоља је у томе што на овај начин не може да се произведе у великим количинама, бар не у садашњим условима.
– Већ се доста зна о нашем ајвару и што се маркетинга тиче, иде брже него што сам очекивао, каже Миодраг Недељковић, власник “Стреле”.
Производња лесковачког ајвара почела је пре непуне две године и до сада је тржишту испоручено тек десетак тона, углавном у Београду и Нишу. Производни програм чине цепкани, млевени, благи и љути ајвар, лесковачка љутеница и ловачка салата која може да се користи као прелив и додатак јелима. Праве се без конзерванса и испуњавају стандарде ИСО 9001 и ХАСАП.
– Пошто је лепо кренуло, планирамо проширење производње. Видећемо како ће да иде у малопродаји, јер велики маркети уцењују. Ако они не уђу у ову причу, ићи ћемо на велепродају и на снабдевање мањих продавница. Сировина није проблем, јер је лесковачки крај познат по производњи квалитетне паприке. Проблем је како да произведемо веће количине по домаћим рецептима, па ћемо морати боље да се организујемо у том циљу. Надам се да ћемо успети да поставимо линије за припрему већих количина. Настојаћемо да производ најпре заштитимо овде, да добије регионални знак, а онда планирамо да наставимо са Италијанима, каже Недељковић.
Наиме, у Италији је недавно потписан протокол о сертификовању и заштити имена лесковачког ајвара, што би овом произвођачу могло да отвори врата Европе, јер се производи без сертификата тешко пласирају на европском тржишту.