Na trećem Slush takmičenju startap firmi, koje razvijaju ideje u oblasti održivih inovacija, u organizaciji ambasade Finske u Srbiji i Fonda za inovacionu delatnost 6. septembra, u Naučno tehnološkom parku „Beograd”, u uži krug su izabrani Mindy (IT), Sunthetic (obnovljive energije) i Urbigo (zelena tehnologija).
Stručnjaci u Finskoj će krajem septembra među njima izabrati pobednika, koji će dobiti priliku da učestvuje u programu Global Impact Accelerator 2017 i na Slush 2017 konferenciji, koji se u Helsinkiju održavaju u novembru i decembru.
Konferencija pruža mogućnost startapima da se predstave investitorima i kompanijama, a Accelerator program im omogućava da unaprede veštine i poslovnu ideju.
„Ovi mladi talentovani inovatori su budućnost Srbije. Danas nije dovoljno da budete dobar inženjer, već morate da budete dobar preduzetnik, koji je sposoban da inovativnu ideju komercijalizuje na tržište. Vlada će nastaviti da radi na izgradnji što povoljnijeg ambijenta za razvoj inovativnog preduzetništva. Želimo da se što veći broj mladih odvaži da osnivaju inovativne startapove i razviju proizvode, koji će biti primenljivi u industriji. U tom poslu oslanjaćemo se na iskustva iz zemalja koje su lideri u inovacijama, kao što su Švajcarska, Izrael, Finska. To je šansa za rast međunarodne konkuretnosti, otvaranje novih radnih mesta i što je veoma važno, ostanak mladih inženjera u Srbiji“, rekao je Nenad Popović, ministar za inovacije i tehnološki razvoj.
Slush Global Impact Accelerator (GIA) organizuje program koji obuhvata rad sa mentorima i lokalni pripremni program (boot camp). Troškove puta i boravka snosi finski organizator.
„Slush 2017 okuplja više od 17.000 stučnjaka iz oblasti inovacionih tehnologija i sveta startapa. Ovo je najveća konferencija u severnoj Evropi, koja pruža veliku priliku Srbiji da se poveže sa globalnim startup ekosistemom i investitorima”, izjavio je Perti Ikonen, ambasador Finske u Republici Srbiji.
Treću godinu za redom, uz podršku ambasade Finske u Srbiji takmiče se startapovi sa inovativnim idejama za rešavanje gorućih pitanja u svetu.
”Veliko interesovanje za takmičenje pokazuje da u je Srbiji sve više mladih inovativnih startapa, koji imaju potencijal da plasiraju proizvode na međunarodnom tržištu. Višedecenijska iskustva Finske u podršci i podsticanju inovativnog preduzetništva nam pružaju podstrek u daljem radu“, rekao je Ivan Rakonjac, direktor Fonda za inovacionu delatnost.
Na skupu je Kasper Suomalainen, direktor zajednice Startup Sauna iz Finske, govorio o njegovim iskustva u izgradnji najuspešnije svetske startap zajednice.
„Izgradnja startap zajednice ne može biti usiljena i svaka zemlja treba da gradi svoj startap ekosistem, a ne da kopira aspekte nekog drugog sistema. Srbija treba da otkrije model koji njoj odgovara, znanja koja može da primeni i najvažnije snage koje njenu startap scenu mogu da istaknu u moru drugih”, rekao je Suomalainen.