Иако су видљиве промене у српској економији, још није до краја заокружен општи правни оквир за привреду, а постоје и проблеми слободне конкуренције и монопола.
Задовољни смо сарадњом у Србији. Показало се да Србију вреди помагати у решавању конкретних проблема. Сада су у нашем фокусу економски развој и запошљавање, што је предвиђено и трогодишњим Програмом развојне помоћи за Србију. Отуд се ту и усмеравају донације које годишње износе три до четири милиона евра, док смо на почетку нашег рада помагали углавном пројекте у области водоснабдевања у малим општинама у унутрашњости. На тај начин је од 2002. године, од када радимо овде, у Србију ушло најмање 15 милиона евра – каже за Економетар Ханс-Јорг Хумер, руководилац Координационог бироа за техничку сарадњу при амбасади Аустрије.
Тако се, на пример, у ЈабланичкоПчињском округу, заједно са Европском агенцијом за реконструкцију и развој, као и у сарадњи са шведским и норвешким развојним агенцијама, финансира инфраструктура, водоснабдевање и реновирање школа. За овај округ основана је у Лесковцу и Агенција за регионални развој, којој се такође помаже како би постала кадра да ради по европским стандардима. Она ће убудуће идентификовати и развијати развојне пројекте па ће се и донатори преко ње укључивати.
Развој Војводине
У Војводини је актуелан велики пројекат, у сарадњи са Извршним већем Покрајине. То је Програм привредног развоја Војводине. Аустријски допринос обухвата више компонената овог програма. Конкретно, кроз техничкуи финансијску помоћ и кроз стратешка партнерства између бројних аустријских и домаћих институција, Аустрија ће подржавати незапослене у стицању квалификација за одређене послове, помоћи ће мала и средња предузећа и стандардизацију и сертификацију у пољопривреди.