Italija izvozi u Srbiju najviše vina od svih zemalja Evropske unije i posle Makedonije i Crne Gore zauzima treće mesto na listi dobavljača vina, dok je u segmentu testenine Italija apsolutni šampion jer čak 70 odsto testenine uvezene u Srbiju potiče sa Apeninskog poluostrva.
To je istakla direktorka beogradske kancelarije Italijanske agencije za spoljnu trgovinu (ICE) Marina Skonjamiljo na konferenciji za novinare 14. hebruara, povodom skupa WORKSHOP & B2B – FOOD & BEVERAGE “UKUSI JUGA ITALIJE” koji će 27. februara biti održan u hotelu Hajat i koji će okupiti italijanske privrednike iz prehrambenog sektora i uvoznike, distributere, šefove kuhinja i somelijere iz Srbije i iz zemalja regiona.
Najavljujući dolazak predstavnika tridesetak italijanskih kompanija iz regija južne Italije, Skonjamiljo je istakla da je Italija jedan od najznačajnijih partnera Srbije kada je reč o poljoprivredno-prehrambenom sektoru.
“Italija je najveći dobavljač maslinovog ulja i treći snabdevač Srbije kafom, posle Brazila i Vijetnama. Važno je napomenuti da Italija izvozi pre svega prženu kafu za espreso. Kafa uvezene iz Italije predstavlja samo četvrtinu količine kafe koja u Srbiju dolazi iz Vijetnama, ali je njena novčana vrednost tek neznatno niža, što samo svedoči o visokom kvalitetu italijanske kafe”, naglasila je Skonjamiljo.
Ona je najavila da će se na predstojećem događaju privrednici sa Juga Italije predstaviti proizvodima koji su tradicionalna oznaka italijanskog kvaliteta: testenine, vino, maslinovo ulje, sirevi, tipičnoslanopecivo – taralli, sladoled… Skonjamiljo je dodala da će šira publika moći premijerno da degustira te proizvode 24. februara u tržnom centru Delta siti,u kojem će biti organizovana promocija italijanske hrane i pića.
Matijas Kleva, ataše za ekonomska pitanja u Ambasadi Italije istakao je značaj privredne saradnje između Italije i Srbije, naglasivši da je ona u stalnom porastu.
“Samo u 2017. godini obim spoljnotrgovinske razmene između Italije i Srbije iznosio je 3,55 milijardi evra, što predstavlja porast od oko deset odsto. Planiramo da dodatno proširimo tu saradnju, a to ćemo učiniti pomoću ovakvih inicijativa koje dovode italijanske firme i njihove proizvode u Srbiju”, rekao je Kleva, dodajući da odnos između Italije i Srbije pokazuje da poljoprivredno-prehrambeni sektor predstavlja mnogo više od razmene robe.
Senad Mahmutović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede naglasio je da ministarstvo koje predstavlja pruža punu podršku organizovanju susreta srpskih i italijanskih privrednika iz sektora poljoprivredno-prehrambene industrije.
“Nivo izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Srbije u Italiju u periodu od 2012. do 2017. godine povećan je za 40 odsto. Posebno bismo istakli saradnju u oblasti vinogradarstva i vinarstva s obzirom na to da je Italija jedna od vodećih zemalja kada je reč o proizvodnji vina. Naša želja je da u budućnosti promenimo strukturu izvoza poljoprivrednih proizvoda u Italiju tako što bismo akcenat stavili na proizvode većeg stepena finalizacije”, rekao je Mahmutović, ističući da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zainteresovano da poveća nivo italijanskih investicija u agrar u Srbiji.