Rast bruto domaćeg proizvoda u 2017. godini dostići će tri odsto, kamatne stope kretaće se u skladu sa očekivanjima, a devizni kurs ostaje prilično stabilan do kraja godine, procenjuje u izveštaju Dragoslav Veličković, šef službe za makroekonomska istraživanja Sosijete ženeral banke, na osnovu kretanja u drugom kvartalu 2017. godine
Nova prognoza rasta BDP-ja u 2017. godini iznosi tri odsto, što je smanjenje za 50 baznih poena u odnosu na projekcije iz oktobra 2016. godine, ističe Veličković i dodaje da je reč o posledicama smanjenja proizvodnje rudarstva i električne energije u prvom kvartalu ove godine i nivoa proizvodnje u pojedinim sektorima.
„Od početka godine zabeležen je veliki rast uvoza, što je negativno uticalo i na rast BDP-a, ali pojačanom potrošnjom domaćinstava, kakva nije zabeležena još od prvog kvartala 2011. godine, delimično je nadoknađen ovaj uticaj, objašnjava analitičar Sosijete ženeral banke.
Veličković primećuje i da je inflacija u junu bila 3,6 odsto, što je rast u odnosu na prosečnu inflaciju u prethodnih 12 meseci, koja je iznosila 2,3 procenta. On objašnjava da se rast inflacije uglavnom odnosi na cene hrane i energije.
„Međutim, ako se one isključe, zajedno sa duvanom i alkoholom, iz baznog indeksa potrošačkih cena, prosečna inflacija u prethodnih 12 meseci iznosila je 1,8 odsto, u poređenju sa 1,9 odsto u istom periodu prošle godine“, ističe Veličković i dodaje da cene nafte i dalje ostaju ispod nivoa od 50 dolara do kraja godine, te se očekuje da ukupan indeks potrošačkih cena ponovo padne na manje 3,5 procenta, dok bi bazni indeks potrošačkih cena trebalo da ostane ispod dva odsto.
Markoekonomski analitičar Sosijete ženeral banke procenjuje da je niska inflacija Narodnoj banci Srbije omogućila da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od četiri odsto od prošlog jula, a očekivanja su da će taj trend biti nastavljen i u doglednom roku.
„Niska inflacija i stabilne kamatne stope dovele su i do vrlo stabilne dinarske kamatne stope“, kaže Veličković. Prema njegovim rečima, nizak bazni indeks potrošačkih cena, ubrzanje privrednog rasta i vrlo zdrava budžetska situacija trebalo bi da dovedu do povećanja kreditnog rejtinga Srbije.
Očekivanja analitičara Sosijete ženeral je da će se privredni rast vremenom ubrzati, iako je dugoročni potencijal rasta Srbije snižen sa 4,5 odsto na četiri procenta iz nekoliko razloga.
„Niža prognoza privrednog rasta posledica je dešavanja u celokupnom makroekonomakom ambijentu – niži predviđeni privredni rast u EU, klimatske promene koje postaju suviše uobičajene da bi se mogle smatrati jednokratnim i posledično utiču na poljoprivrednu i industrijsku proizvodnju, kao i uticaj na demografske promene u većem delu Evrope“, ocenjuje Veličković.
Kada je reč o stopi nezaposlenosti, očekivanja su da će se situacija poboljšavati, kao i prethodnih godina, ali sporijim tempom. Naime, stopa nezaposlenosti u prvom kvartalu 2017. godine iznosila je 14,6 odsto, odnosno manje nego u istom periodu prethodne godine kada je iznosila 19,0 odsto. Glavni razlozi za znatno bolje pokazatelje su, procenjuje Veličković, privredni rast i borba protiv sive ekonomije.
Što se tiče kursa dinara prema evru, on predviđa da će dinar kraj 2017. godine dočekati praktično bez promene u odnosu na prošlu godinu, odnosno da će se zadržati između 123,00 i 124,00 naročito ukoliko cene sirovina ostanu stabilne do kraja ove godine. Dinaru su, prema proceni, pogodovali nastavak ekonomskih reformi, načelno labava monetarna politika Evropske centralne banke i smanjenje budžetskog deficita.
„Niže stope i inflacija, u kombinaciji sa manjim zaduživanjem države dovešće do zdravijeg i održivijeg rasta zasnovanog na investicijama, izvozu i privatnoj potrošnji. Bolji uslovi na tržištu kredita povećaće opštu dinamiku privredne aktivnosti u Srbiji i sniziti utisak o rizičnosti zemlje“, zaključuje analitičar Sosijete ženeral banke.