U Beogradu je 1. decembra otvoreno socijalno preduzeće „Talk and Talk“, centar za održavanje različitih vrsta konferencija i događaja, kao i rad u zajedničkom prostoru (coworking), sa namerom da se poboljšanje društvenog statusa socijalno ugroženih populacija u našem društvu, kroz njihovo zapošljavanje i izdvajanjem od dobiti kompanije.
Deo zarade „Talk and Talk“ namenjen je podršci osetljivim grupama, kao što su izbeglice, povratnici, pripadnici romske populacije, osobe sa invaliditetom, oboleli od HIV/AIDS-a, poboljšanju njihovih socijalnih i ljudskih prava i pristupa neophodnim socijalnim i zdravstvenim uslugama.
Prepoznavši probleme sugrađana iz ovih društvenih grupa, socijalno preduzeće pokrenula je organizacija Asocijacija za seksualno i reproduktivno zdravlje Srbije, u okviru programa „Socijalna prava za osetljive grupe“, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
„U našoj zemlji pripadnici romske i drugih osetljivih populacija često nemaju odgovarajući pristup socijalnim uslugama ili nedovoljno znaju o socijalnim pravima i pomoći koje su im na raspolaganju, naročito onim koje se tiču obrazovanja, zdravstva i stanovanja”, istakao je Žikica Asković iz Regionalnog omladinskog centra Niš. Ova organizacija radi sa osetljivim grupama stanovništva na jugu Srbije i biće jedna od onih koje će dobijati sredstva od „Talk and Talk“.
„Zbog toga je značajan ovakav novi vid podrške, koji će pomoći ugroženim građanima da dobiju adekvatnu pomoć, a i saznaju šta im je sve na raspolaganju“, dodaje Asković.
Inovativni, savremeni koncepti socijalnog preduzetništva i sve popularnijeg coworking-a iskorišćeni su u ovom slučaju za pomoć osetljivim grupama. U našoj zemlji je u socijalnim preduzećima angažovano nešto više od 10.000 ljudi. Njihov doprinos domaćem BDP-u je 0,2 odsto*, dok je u EU trenutno iznosi 11 procenata.
„Iz tog razloga smo pokrenuli ovo preduzeće, koje za cilj nema čistu dobit, već doprinos poboljšanju ljudskih prava, i samim tim rešavanju socijalnih problema”, rekla je Dragana Stojanović, izvršna direktorka SRH Srbija, naglasivši da su donacije namenjene onima koji pružaju usluge osetljivoj populaciji ili direktno ugroženim pojedincima i porodicama.
„Talk and Talk” korisnicima, pored mogućnosti da pomognu, nudi konferencijsku salu kapaciteta do 45 mesta, uz četiri kancelarije za freelance, kreativne i ostale aktivnosti, brzu internet konekciju, prevodilačku opremu i opremljenu kuhinju.
Nalazi se u centru grada, u Beogradskoj 52. Za korisnike će biti organizovane i besplatne edukacije u oblastima bitnim za unapređenje njihovog rada i poslovanja.
Stanislava Vidović, viša projektna menadžerka u GIZ-u napomenula je da je socijalno preduzeće nastavak prakse GIZ-a, od dolaska ove organizacije u Srbiju.
„Održiv ekonomski razvој i rast zaposlenosti jedan je od prioriteta rada GIZ-a u Srbiji, i smatramo da ovim inovativnom kombinacijom socijalnog preduzetništva i coworking-a doprinosimo ispunjenju tog zadatka”, zaključila je Vidović.