Помоћ незапосленима, осим од владе, стиже и из ЕУ преко Европске агенције за реконструкцију. У земљама бивше Југославије највећи проблем је недовољно образовање
Влада Србије је недавно усвојила Национални акциони план запошљавања од 2006. до 2008. године којим су утврђени приоритети за решавање проблема незапослености. Планом су наглашене активне мере програма запошљавања, завршетак процеса приватизације и запошљавање људи који су у том процесу проглашени за вишкове. То је шанса за све који се нису помирили са судбином, јер су, ни криви ни дужни, остали без посла, а желе преквалификацију или додатну обуку као што су рад на рачунарима или учење страног језика.
Неопходно је створити и услове за боље пословање предузећа како би се послодавци мотивисали да отварају нова радна места. Давањем олакшица предузетницима за запошљавање старијих лица и инвалида, али и млађих од 30 година, желимо да им омогућимо бржи пут до посла и лакше решавање целокупног проблема незапослености, истакла је Радмила Букумирић-Катић, помоћних министра рада, запошљавања и социјалне политике, на саветовању “Програми запошљавања – како урадити више и боље”, које је у организацији Националне службе за запошљавање одржано на Тари, од 21. до 23. јуна.У нове пројекте запошљавања укључила се и Европска унија, преко Европске агенције за реконструкцију, која је у те сврхе издвојила 2,7 милиона евра. За реализацију овог пројекта издвојено је укупно 3,7 милиона евра. Око милион евра биће утрошено у његово спровођење, а остало ће бити потрошено на нове пројекте који ће бити представљени на јесен ове године.
Програм подршке запошљавања финансира ЕУ, а реализује Европска агенција за реконструкцију у сарадњи са Министарством рада и Националном службом за запошљавање. Програм би требало да има кључну улогу првенствено у процесу дугорочног опо-равка три значајна подручја у Србији: у Београду и општинама Борског и Пиротског округа, али и у модернизацији Националне службе за запошљавање, рекла је Радмила Букумирић-Катић.