SLOBODAN ZEČEVIĆ: Da li „Strategija 2025“ skriva tajnu poruku

Postavljanjem orijentacionog datuma i izostavljanjem precizne satnice, Brisel je, zapravo, izvršio pritisak na našu zemlju i poručio da prethodno mora da ispuni uslove. Posebno su u pregovorima važna poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava, ali i poglavlje 35, koje se tiče normalizacije odnosa sa Kosovom

Slobodan Zečević

Nikada se ranije u procesu evropskih integracija nije dešavalo da Evropska komisija (EK) nekoj zemlji ponudi orijentacioni, odnosno indikativni datum za članstvo, ocenjuje Slobodan Zečević, iz Instituta za evropske studije. U razgovoru za Magazin Biznis otkriva šta je zapravo tajna Strategije Evropske komisije za zapadni Balkan, koju su mediji već prozvali „Strategija 2025“, i šta je zapravo Žan Klod Junker, predsednik EK, hteo da kaže kada je pre nekoliko nedelja izjavio „želimo da vidimo proširenje, ali ne želimo ulazak bez ispunjenja uslova“. Ranije su sa datumima uglavnom izlazili zvaničnici srpske vlasti, a ovo je prvi put da je, u slučaju Srbije, to učinio Brisel.

– To ne znači da Srbija i Crna Gora moraju da uđu u EU do 2025. godine. Ovo je orijentacioni datum, koji znači da ćemo u tom roku postati zemlja članica ukoliko ispunimo uslove. U slučaju Rumunije i Bugarske, na primer, Evropska unija je izlazila sa planovima, pa je tako Brisel planirao da ove dve zemlje uđu u EU 2007. godine, jer prethodno 2004. godine nisu ispunile uslove.

• U čemu je onda razlika između plana i indikativnog datuma?

– Razlika je u tome što EK, na primer, u planovima tačno po godinama predvidi satnicu po kojoj će neka zemlja pristupiti uniji. Pa se tako predvidi i kada će se zatvoriti pregovaračka poglavlja, koje godine će se potpisati sporazum o rati kaciji, da bi se konačno de nisao i datum kada neka zemlja može da postane punopravna članica. U Strategiji EK za zapadni Balkan precizna satnica je izostala i za Srbiju, i za Crnu Goru, koja je nešto dalje odmakla u pregovorima.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • KOMPANIJA NIS OBJAVILA: Neto dobit NIS-a 27 milijardi dinara
  • PREMIJERKA SRBIJE NA KONFERENCIJI O RAZVOJU KREATIVNE INDUSTRIJE: Kreativna industrija može da rebrendira Srbiju
  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE UVELA SISTEM REGISTRACIJE „BEZ ŠALTERA“: Elektronska registracija oko 30 odsto jeftinija od „papirne“
  • NACRTOM ZAKONA O NAKNADAMA ZA KORIŠĆENJE JAVNIH DOBARA PREDVIĐENA VEĆA PLAĆANJA: Naknade za zaštitu životne sredine – udar na budžet građana i privredu
  • TV SLIKE I PRILIKE: Moju zemlju srce bira
  • MENADŽERSKI VODIČ: Piterov princip
  • POSLOVNA SAZNANJA: Zašto odlažemo – sebe
  • ERIK RIS: ”STARTUP NAČIN” (1): Tasteri nisu „deo inventara“
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2018.
Podelite ovaj tekst: