Без привлачног инвестиционог амбијента не може се замислити развој берзанског пословања као важне области тржишне економије
Одговор на питање – шта Београдска берза очекује од нове владе – обухвата два подједнако важна аспекта. У првом реду реч је о њеној улози код успостављања, односно одржавања стабилности општих прилика у земљи и уређеног и хармонизованог економског и правног окружења. Виши ниво развијености политичког и привредног окружења, за берзу и инвеститоре истовремено представља и мерило општеприхватљивог ризика инвестирања. Без привлачног инвестиционог амбијента у овом смислу, не може се замислити развој берзанског пословања као важне области тржишне економије.
Други аспект улоге наше државе у развоју Београдске берзе односи се на охрабрење и директну подршку укључењу компанија на листинг берзе. Реч је у првом реду о компанијама чији је власник држава, односно јавним предузећима којима предстоји процес приватизације. Наиме, будући да држава у неколико тих компанија има стратешки интерес, објективно се може претпоставити да ће бити заинтересована и за задржавање дела власништва под директном контролом, као и за проналажење стратешког партнера. Истовремено, интерес развоја тих компанија захтева и „убризгавање“ свежег капитала.
Повезивање
Ако је реч о неопходности снажног развоја, односно подршке снажном развоју берзанских активности у земљи, онда се не може изоставити значај регионалних повезивања у тој области. Да би наши грађани и наше компаније имали користи и уживали предност регионалних повезивања, неопходно је претходно подићи ниво пословања тржишта капитала у националним оквирима. Надаље ће спирала развоја бити подстицана сама од себе, интензитетом рада учесника тржишта капитала. Дакле, реч је о иницијалној улози државе у погледу стварања неопходних предуслова даљем развоју тржишта капитала.
Поменути кључни захтеви не искључују и коришћење механизама објективног одмеравања њихове продајне цене. Слободно можемо рећи да коришћење методе тзв. иницијалне јавне понуде представља начин да држава оствари кључне захтеве, а истовремено обезбеди домаћим и страним, професионалним и индивидуалним инвеститорима улагање у атрактивне хартије од вредности.
Вишеструку корист од оваквог приступа државе имало би тржиште капитала у целини посебно са становишта атрактивности у погледу регионалних интеграција и стварања регионалног тржишта. Свакако, корист од оваквог приступа имале би и компаније листиране на Београдској берзи, чланови берзе и други учесници на тржишту. Једноставно речено, то је рецепт за привлачење страних инвеститора (а да није реч о скупим кредитима), укључење српских компанија у финансијске међународне токове и постепено прилагођавање правила и процедура на домаћем тржишту међународно прихваћеним стандардима. Истовремено, то представља реално подизање корпоративне културе, настајање и увођење нових тржишних материјала (финансијских инструмената) на наше тржиште и доприноси бржем развоју тржишта капитала.
Београдска берза