Развојем и применом различитих едукативних програма стварају се услови за раст и развој сектора малих и средњих предузећа и радњи, унапређује се њихов положај и улога и убрзава оснивање. Недостатак знања из области предузетништва не може се надокнадити било каквим финансијским средствима. Такав бизнис, без познавања начина започињања и вођења бизниса, у највећем броју случајева осуђен је на пропаст.
Нова публикација
У Републичкој агенцији за развој МСПП тренутно припремамо публикацију под називом “Најчешћа питања са одговорима”, у којој смо сакупили питања која нам се најчешће постављају путем е-maila, писама, телефона, на састанцима, промоцијама и другим видовима непосредне и посредне комуникације од стране предузетника. Питања са одговорима обухватају области регистрације предузећа и радњи, добијања кредита, пореза и доприноса, спољнотрговинског пословања, проналажења пословних партнера, услуга које пружамо, и друго.
Анкете које смо спроводили након реализованих обука показују да је велики број полазника веома охрабрен да започне сопствени бизнис. Посебно су занимљиви одговори бивших радника који су после завршетка обуке изјавили да су научили да поштују конкуренцију.
На основу више спроведених истраживања и формираног искуства релевантних институција за подршку развоју МСПП, евидентно је да су потенцијална и постојећа МСПП суочена са многим проблемима који се тичу оснивања и вођења бизниса. Искуства НСЗ са лицима која су добила подстицајна средства за оснивање сопственог бизниса слична су јер је велики проценат због недостатка знања, вештина и ресурса приморан да угаси фирму и пре истека рока од две године. Предузетници наводе и препознају као највећи проблем и разлог њиховог неуспеха или лошег пословања, недостатак финансијских средстава. Међутим, евидентан је недостатак знања у области пословног планирања, правне регулативе, менаџмента, иновативности и нових технологија, пословне комуникације, електронског пословања, маркетинга, дизајна и друго. Управо ти разлози у великој мери доводе наша МСПП до лоших пословних резултата и пропадања. Показатељ је да су МСПП најрањивија у првим годинама постојања, а нарочито се то односи на мале фирме у којима су оснивачи уједно и менаџери и где се јавља велики недостатак ресурса.
Ефекат труле јабуке уништава фирму
Једна особа, као и у корпи трула јабука, може да пренесе и прошири негативно понашање као вирус, да поквари атмосферу на послу и уништи добар тим, показало је истраживање конфликата на радном месту. Негативно људско понашање по правилу претеже над позитивним, тако да ”трула јабука” може да загади целу корпу, а да добри радници нису у стању да поправе уништено, наводе истраживачи са Вашингтон универзитета.
”Компаније морају хитно да реагују на такве проблеме јер се негативност само једне особе брзо шири и разарајућа је”, наводи коаутор Теренс Мичел, професор менаџмента и организације. Уколико ”трулу јабуку” не примете при запошљавању, чим се уоче њене негативне особине, треба је што је могуће више оставити да ради сама, пише други аутор студије Вилијам Фелпс. Истраживачи негативне раднике описују као оне који не одрађују свој свој део посла, који су хронично несрећни и емотивно нестабилни и стално нападaју и критикују друге.
Вишегодишња активност Републичке агенције темељи се на подизању свести код предузетника о потреби његовог укључивања у процес доживотног учења и коришћења тржишта едукативних услуга као начина да се проблеми у бизнису превазиђу, као и разрађивању система стандарда за акредитацију програма едукације и оспособљавања, као и стандарда сертификације стечених знања и способности.
На крају, наша порука свим потенцијалним, постојећим власницима, сувласницима, менаџерима и свима онима који су у додиру са предузетништвом била би: садашњост је једини период у којем можете урадити нешто конкретно за будућност – едукујте се.
Пише: Мр Дејан Радуловић, заменик директора Републичке агенције за развој МСПП