На сајму Дани каријере у Београду, који је 13. пут организовао AIESEC у сарадњи са Националном службом запошљавања, наступило је око 60 компанија
Млади образовани људи обилазили су штандове шездесетак компанија и уз разговор са сусретљивим службеницима предавали своје биографије, у нади да ће наредних месеци бити позвани бар на разговор за посао у струци. На овогодишњем, највећем до сада, 13. сајму Дани каријере (Career days) економисти, правници, програмери и други стручњаци распитивали су се какве су им шансе да добију посао, колико је слободних места, шта се од њих на послу очекује, када ће сазнати да ли су задовољили строге критеријуме послодаваца. Попуњавали су пријаве, размењивали искуства, упознавали се са вршњацима…
Пошто је у Србији велики број незапослених, а факултетска диплома, па ни специјалистичке студије нису више гаранција да се добије радна књижица, не чуди чињеница да је за два дана (19. и 20. априла) овај сајам, у организацији AIESEC, међународне платформе која омогућава младим људима да открију и развију сопствене потенцијале, посетило више од 5.000 младих, који су недавно завршили факултете.
Огромна незапосленост
Стопа незапослености младих у Србији износи преко 47 одсто, што је три пута више у односу на земље Европске уније. У укупном броју запослених млади до 30 година учествују са 18,7 одсто, док је у ЕУ та стопа око 40 процената, истакао је на отварању сајма Радован Ристановић, директор Националне службе за запошљавање.
Он је рекао да ће се у Београду крајем маја одржати значајна конференција стручних служби земаља југоисточне Европе са централном темом о подстицању запошљавања. Предвиђена је и израда посебног Акционог националног плана са циљем смањивања овог највећег привредног и друштвеног проблема и спречавања ”одлива мозгова” младих и стручних у иностранство.
Циљ овог пројекта јесте да младим и перспективним људима на почетку каријере помогне да нађу (најчешће) прво запослење, али и да предузећима обезбеди квалитетне кадрове. Кандидати су за понуђена запослења и стручни ангажман највеће интересовање показали на штандовима банака Прокредит, Рајфајзен, Делта Ђенерали осигурања и других, затим фирми из прехрамбене индустрије – Агрокор групе, Фрикома и трговине Делта, Зекстра, и других компанија.
Своје програме и информативне материјале понудиле су и организације за посредовање у тражењу посла, а током целодневног трајања сајма одржаване су појединачне презентације компанија. У оквиру овог пројекта AIESEC сусрет послодаваца и младих предвиђен је 26. и 27. априла у Новом Саду и 10. и 11. маја у Нишу.
Неки од кандидата који су се пријавили за посао биће позвани на разговор за недељу дана, а друге могу да позову и за неколико месеци. Штандови банака дневно су примали и по 1.000 биографија, а у редовима се чекало и пред пултом Карлсберга, Пексим солушна, Росе, Кока-Коле, Народне банке Србије и ревизорских кућа.
Велике могућности
Отварајући сајам, чији је овогодишњи слоган „Корак ка будућности”, градски менаџер Бојан Станојевић рекао је да је важно да се ствари у земљи развијају тако да млади људи после завршеног факултета могу сами да пронађу себи посао.
Програм менаџер AIESEC у Србији, Стефан Вукелић изјавио је да очекује да ће овај сајам оборити досадашње рекорде у запошљавању младих људи и да ће компаније које учествују на њему приметити потенцијал који овде постоји када је реч о образованим младим људима.
Велика тражња стручњака за рачунаре још једном је потврдила да су компаније у Србији схватиле предност информационих технологија.
Учесник сајма кадрова била је и компанија Пексим солушн, која је понудила велики број слободних радних места за софтвер програмере, систем инжењере и инжењере електронике. До краја 2007. планирају да запосле око стотинак младих људи.
– Имамо веома развијен систем селекције и стручан кадар који едукује и обучава младе. Запошљавамо оне који су спремни да брзо уче у области модерних технологија и сналажљиви су у решавању радних задатака. Омладинци којима смо до сада дали шансу да раде тврде да је тимски рад и свакодневна сарадња са искусним стручњацима предност ове компаније. Пратимо напредовање радника и имамо веома разрађен систем мерења радног учинка, каже Слађана Миленковић, менаџер за људске ресурсе у Пексим солушн.
Дугогодишњи учесник сајма је и Прокредит банка која до краја године планира да понуди радне књижице за око 150 људи. Прикупљали су биографије како би употпунили своју базу података, после чега ће уследити и појединачни разговори за посао.
– Сајам даје прилику младима без радног искуства да се информишу о шансама, о условима рада и могућностима напредовања и едукације. Банка тражи кредитне службенике, благајнике, саветнике за банкарске услуге, кредитне аналитичаре. Знања из области економије нису пресудна, јер уколико је кандидат завршио Шумарски факултет, а има искуства у комерцијалним пословима, може да буде подобан за кредитног службеника за пољопривредне кредите, објаснио је Млађан Јовановић, стручни сарадник у Служби за људске ресурсе Прокредит банке.
Да је добро брендирана компанија привлачна за незапослене, најбоље сведочи штанд Делта Ђенерали осигурања, испред кога се отегао дугачак ред. Осигурање Делта Ђенерали трећу годину заредом учествује на сајму. Сваке године настоје да кандидате који прођу селекцију позову на разговор а најбоље међу њима и запосле.
– Шансу за посао дајемо стручњацима за административне и секретарске послове, али и онима који су вешти у правним и пословима за преузимање ризика. Младима омогућавамо добре услове за напредовање и усавршавање, а од њих очекујемо да оправдају указано поверење, да буду амбициозни и спремни за рад. На располагању смо им за сва питања и недоумице, а након сајма прегледамо сваку приложену биографију. Они који не ”прођу” тестирање и интервју не треба да се обесхрабре. Важно је да се наоружају стрпљењем, јер када се укаже одговарајућа позиција за неког кандидата, ми ћемо га позвати на разговор за посао. Због тога је важно да сви млади дођу на ово место, каже Роксанда Маринковић, руководилац службе за регрутацију и селекцију у Делта Ђенерали осигурању.
Међу бројним омладинцима који су на овом сајму тражили прилику да се ”скину” са породичног буџета била је и двадесетчетворогодишња Марија Клеут из Београда.
– Ускоро ћу дипломирати на Економском факултету, смер ревизија, па сам због тога оставила биографије на штандовима свих ревизорских кућа. Видим да за посао има доста понуда. Сајам је добра прилика за директан контакт са послодавцем и разговор са стручњацима из служби за људске ресурсе, који дају драгоцене савете за прво запослење. Имам добре препоруке професора и очекујем да ће ме нека компанија позвати на разговор за неколико недеља, каже Марија Клеут.
Alpha Bank на Career days
Alpha Bank Србија а.д. је 2007. годину почела са 1.410 запослених у 105 пословницa широм Србије, а планирани број пословних јединица до краја године је 130. Ширењем пословне мреже јавила се и потреба за пријемом нових квалитетних кадрова. Одабир правих кандидата за ову годину већ је започео учешћем ХР сектора Alpha Bank на Career days у Београду и Новом Саду, а у најави је и наступ на овом сајму у Нишу.
Велики број дипломаца, као и студената на завршној години тражило је своју пословну шансу у Alpha Bank. „Ми не инсистирамо на томе да кандидати имају искуство, јер чврсто верујемо да ако имате знање и жељу да учите и радите, као и да будете део успешног тима, онда имате добру основу коју лако можете надоградити кроз практичну обуку у нашем тренинг центру. Наш циљ није да дамо људима посао, већ могућност да изграде своју каријеру”, истичу у Сектору за људске ресурсе Alpha Bank.
Почетком 2007. године отпочео је са радом модерно опремљен центар за обуку и развој каријере Alpha Bank у Главној улици бр. 7 у Земуну. Циљ овог центра је да кроз процес унапређења знања и вештина повеже традицију Alpha Bank групације дугу 166 година са трендовима модерног банкарског пословања. Континуираним информисањем и едукацијом запослених о специфичностима банкарског посла, променама на финансијском тржишту и начинима комуницирања и опхођења са корисницима услуга, утиче се на побољшање односа са клијентима и јавношћу уопште.
Први пут на сајму била је и Маријана Србиновски, која је завршила Вишу економску школу у Београду.
– Имам радна искуства на неколико послова, а свиђа ми се што на сајму има толико понуда за послове који су у вези са мојом струком. Спремна сам да учим и стекнем нова знања. Економија, очигледно, пружа широк спектар запослења, од посла секретара па до највиших функција, каже Маријана Србиновски.
И Стојан Трајковић зна да се до посла тешко долази. Математичар је и очекује да и за њега буде посла, иако се најчешће траже програмери. Запослен је у једној компанији, али би желео да се окуша на другом радном месту, јер му је, каже, важно да фирма нуди добру прилику за напредовање, али и зараду.
М. Вујадиновић