Na sajmu tekstila “Balkan tekstil 2017”, koji se od 9. do 11. marta održava u Beogradu, proizvode će izložiti 55 kompanija iz Turske, Portugala, Srbije. Peti Sajam tekstila održava se prvi put u Beogradu, a četiri puta je bio održan u Novom Pazaru.
Oguz Yalcin, generalni direktor kompanije Merydien fair, koja je jedan od inicijatora ovog događaja, rekao je na otvaranju sajma da je namera da se na ovoj manifestaciji ojačaju trgovinske veze Srbije i Turske, posebno u oblasti tekstila. On je naglasio da će učesnici predstaviti kvalitetne proizvode urađene vrhunskom tehnologijom i pozvao sve profesionalce iz oblasti tekstila iz Srbije i sa Balkana da posete Sajam i uspostave saradnju sa izlagačima.
Tanju Bilgic, ambasador Turske u Srbiji istakao je da su politički odnosi Srbije i Turske dobri, ali da je potrebno unaprediti ekonomsku saradnju.
“Radimo sve da unapredimo odnose. Pre nekoliko nedelja smo imali Sajam turizma na kome su učestvovali brojni turski predstavnici, a sada su ovde firme koje se bave tekstilom”, rekao je Bilgic.
Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije je na otvaranju sajma izjavio da su četiri turske tekstilne kompanije zainteresovane da pokrenu proizvodnju u Srbiji. On je najavio da će 10. marta biti potpisan ugovor o otvaranju fabrike vunice u Lebanu koja će u početku zaposliti 300 radnika i pozvao i druge turske kompanije da ulažu u Srbiji.
”Značajno je što su turske tekstilne firme zainteresovane da ulažu u nerazvijene delove Srbije. Sada želimo da promovišemo novi model privlačenja investitora u kojem država obnavlja i rekonstruiše stare proizvodne hale u kojima se pokreće proizvodnja. Taj model primenjen u Lebanu. Turski investitori su obilazili pogone u Lazarevcu, Kraljevu, Nišu i Leskovcu”, rekao je Ljajić.
Prema njegovim rečima, Srbija je prošle godine izvezla tekstila u vrednosti 497 miliona dolara, što je značajan porast u odnosu na 2000. godinu kada je izvezeno robe u vrednosti od 150 miliona dolara. U tekstilnoj industriji Srbije radi 40.000 ljudi.
Iz Turske se godišnje uvozi tekstil za 180 miliona dolara, uglavnom materijali i prediva, zbog čega je značajno privući kompanije koje bi to proizvodile u Srbiji.
“Ove godine su u Srbiji registrovane 23 nove turske kompanije, ali to ne znači da će se sve one baviti proizvodnjom i tekstilnom industrijom”, rekao je Rasim Ljajić i dodao da je u poslednjih godinu dana registrovano 136 turskih preduzeća u Srbiji.
Sajam tekstila je značajan za saradnju Srbije i Turske u tekstilnoj industriji a pokazatelj je ekspanzija srpske teksilne industrije. “Balkan tekstil” je namenjen poslovnim ljudima. Pedesetak kompanija izlagača je uglavnom iz Turske.