Konferencija “The Economist: Svet u 2018.” održana je 14. decembra u Domu Narodne skupštine Srbije, a organizator je, šestu godinu zaredom, bila Color Press grupa, u vlasništvu Roberta Čobana. Kao i ranijih godina, cilj konferencije bio je da se kroz konstruktivan dijalog predstavnika Vlade Srbije, privrede i diplomatskog kora, kao i kroz nekoliko panela iznesu analize i zapažanja o stanju u privredi, investicionoj klimi, ali i o onome što čeka Srbiju na putu ka pridruživanju EU. Jedan od panela na ovoj konferenciji imao je naziv ”Kuda se kreće srpska privredna lađa”, a u okviru njega su ekonomisti i menadžeri izneli svoje procene o ekonomskim perspektivama Srbije i regiona. Učesnici panela su bili Stanka Pejanović, direktorka Gorenja Srbija i predsednica Srpske asocijacije menadžera (SAM), Goran Kovačević, vlasnik i direktor kompanije Gomex i potpredsednik NALED-a, Jana Mihajlova, predsednica Saveta stranih investitora u Srbiji, Zoran Petrović, predsednik UO Američke komore u Srbiji i predsednik IO Rajfajzen banke, i Miodrag Zec, ekonomista i profesor Filozofskog fakulteta, a panel je vodila Radojka Nikolić, glavna i odgovorna urednica Ekonometra i Magazina Biznis. U ovom broju donosimo izvode iz diskusije koja je vođena na panelu.
Stanka Pejanović: Kod nas se često ističe problem vladavine prava. Zakonski okvir postoji, međutim, ako se suočite kao privrednik sa najobičnijim rešavanjem privrednog spora, onda vam je jasno do koje mere morate sami da radite da biste se zaštitili, zato što su svi naši ugovori veoma rogobatni, sa mnogo članova, gde partneri jedni drugima ne veruju, jer znaju da će na kraju onaj koji ima veći uticaj dobiti presudu. Zatim, kako organizujemo javne nabavke, da li poštujemo pravo intelektualne svojine. Doneli smo zakone o zaštiti potrošača i zaštiti konkurencije, ali u kojoj meri su ti zakoni implementirani. Ja se uvek užasno osećam kada pričam o Zakonu o zaštiti konkurencije, a nismo uspeli da se izborimo sa e-trgovinom, divljim sajtovima, koji su deo sivog tržišta, gde naši potrošači zaista nisu zaštićeni, a imaju na to pravo, jer postoji neki zakonski okvir…
I ono što je najvažnije jeste svrsishodno obrazovanje mladih. Mi trošimo od 1,5 do tri godine na uvođenje mladih u proces rada, zato što su programi neadekvatni. Dakle, potrebni su takvi programi koji će da prate tokove u privredi i da možemo troškove za uvođenje mladih u procese rada da utrošimo za zaštitu životne sredine ili nešto drugo što je važno.
Goran Kovačević: Dobar deo rasta koji je ostvaren u regionu vezan je za aktivnosti Evropske unije i Centralne banke EU koja generiše veliku količinu novca i rast. Najveći rast ostvaruju izvoznici iz Srbije. Druga stvar su energenti – cene su niske, iako nisu više na istorijskom minimumu. Razgovarao sam sa kolegama iz Poljske i rekli su mi da su polovinu njihovog rasta profita ostvarili preko jeftinijih energenata, dok u mojoj firmi, ja sam u drugoj decimali primetio u profitu promene preko učešća energenata. To znači da država, da bi stabilizovala budžet i da bi sve ovo funkcionisalo sa državno generisanog rasta moramo ostvariti rast generisan iz privatnog sektora, jer je to jedini realno generisani rast.
Jana Mihajlova: Važna je doslednost pozitivnih pomaka, jer bitno je da postoji strategija i da se vidi da nekoliko godina postoji rast, to može biti dobro za privredu. Ako imate nekoliko godina pozitivnog rasta onda je to dobro. Kad bude ostvaren veći rast povećaće se i investicije i tada ćemo biti zadovoljni. Zatim, u Srbiji je strategija Vlade da pristupi EU, jer je to dobar put da procenite svoju spremnost kad budete deo jedne celine. Više od 70 odsto stranih investicija u Srbiju dolazi iz EU zemalja.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- REZULTATI PROGRAMA „ENERGIJA ZNANJA“ NAFTNE INDUSTRIJE SRBIJE: Spojili fakultetsko znanje i kompanijsko iskustvo
- ANALIZA MMF-A O STANJU I IZGRADNJI INFRASTRUKTURE U NAŠEM DELU EVROPE: Zapadni Balkan najsporije sustiže nivo razvoja EU
- TV SLIKE I PRILIKE: Srpski biznismen na malom ekranu
- BRITANSKA KOMPANIJA OBARA POSLOVNE REKORDE NA ZAPADNOM BALKANU: Mineco uložio 20 miliona dolara u 2017.
- DIPLOMIRANI INŽENJER PAVEL ČEJKA, DIREKTOR PRODAJE ZA INOSTRANA TRŽIŠTA U KOMPANIJI KOVOSVIT MAS, A.S. ČEŠKA: Kako će novi vlasnik oporaviti „14. oktobar“
- ZNAČAJ PRAVILNOG IZBORA STRATEŠKIH I IZVRŠNIH CILJEVA Kojim mušterijama su namenjeni vaši proizvodi
- PROMOCIJA TEKSTILNE INDUSTRIJE I POSLOVNI SUSRETI: Balkan tekstil sajam 2018
- PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (5) Veliki darodavac – srpski Nobel
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2018.