Rudnik olova i cinka Veliki Majdan kod Ljubovije, koji je u većinskom vlasništvu britanske kompanije Mineco, poslovao je stabilno i uspešno u 2017. godini, u kojoj je uspeo da ispuni planiranu proizvodnju, uz realizaciju istražnih radova i modernizaciju opreme.
U devetoj godini od ponovnog pokretanja proizvodnje, u Rudniku Veliki Majdan proizvedeno je oko 50.000 tona rude, a rudnik je zabeležio rast dobiti u odnosu na prethodnu godinu, zahvaljujući stabilnom i stalnom porastu cena na tržištu metala. Zbog rasta cena metala, Rudnik Veliki Majdan je za 2017. na ime rudne rente platio Republici Srbiji platio 30 odsto više nego 2016, odnosno oko 65 miliona dinara.
Od 2009. godine, kada je u Rudniku Veliki Majdan ponovo pokrenuta proizvodnja, prerađeno je više od 450.000 tona rude, proizvedeno oko 28.000 tona koncentrata olova i više od 33.000 tona koncentrata cinka.
U tom Rudniku trenutno radi 300 ljudi, čiji su lični dohoci i svi doprinosi svakog meseca od preuzimanja rudnika u celini i na vreme bili uplaćeni.
U ovoj godini, Rudnik ima plan da proizvodnju održi na istom nivou, s tim da će nastaviti ulaganja u obnavljanje opreme u iznosu od miliona dolara, dok će u istražne radove biti investirano takođe oko milion dolara.
Kao preduzeće koje je izuzetno značajno za lokalnu privredu i stanovništvo, Rudnik je u prošloj godini u saradnji sa lokalnom samoupravom radio na revitalizaciji i asfaltiranju 11 km lokalnog puta. Takođe, Veliki Majdan pomaže rad lokalnih sportskih i kulturno-umetničkih društava, a kao društveno odgovorno preduzeće, donirao je sredstva za nabavku medicinske opreme područnom Domu zdravlja u Ljuboviji i Medicinskom centru u Loznici. Donirana su i sredstva za sprovođenje akcija dobrovoljnog davanja krvi.
Za Rudnik Veliki Majdan pitanje zaštite životne sredine jedno je od najvažnijih, kojima se vodi pri poslovanju. Konstantno se ulaže u održavanje sistema za zaštitu prirodnih voda, a visok nivo bezbednosti postignut je sanacijom brane jalovišta i ostalih infrastrukturnih objekta, koja je urađena pre 10 godina kada je Mineco preuzeo Rudnik. Tada je podignut nivo ekološke zaštite reke Drine i otklonjena opasnost po zdravlje stanovnika. Jalovište ovog rudnika jedno je od najbezbednijih u Srbiji, a o njemu se stalno vodi računa – redovno se održava i unapređuje.
Ovaj rudnik izašao je iz stečaja 2006. godine, a njegovu revitalizaciju Agencija za stečaj Republike Srbije proglasila je jednom od najbolje rešenih. Rudnik, koji je bio potpuno devastiran i potopljen, nakon stečaja je preuzeo britanski Mineco sa partnerima. Radovi na sanaciji i revitalizaciji Rudnika Veliki Majdan trajali su do 2009. godine.
Pored Rudnika Veliki Majdan, britanska kompanija Mineco sa svojim partnerima upravlja sa još dva rudnika olova i cinka u Srbiji – Rudnikom kod Gornjeg Milanovca i Bosil-Metalom kod Bosilegrada, gde je pokrenuta pilot proizvodnja. U BIH, Mineco upravlja Rudnikom olova i cinka Gross, sprovodi istražne radove u starom rudniku antimona kod Novog Goražda, a u toku 2017. pokrenuta je proizvodnja i u rudniku ceruzita kod Olova. U Čelebićima kod Foče su uspešno završeni istražni radovi i overen je elaborat o rudnim rezervama.