Атлантик Група са брендом Аргета и Меркатор-С удружили су се у пројекту „Подржавамо локално“ и откупили значајну количину пастрмке од породице Ђокић из Косјерића. Од те рибе су направили рибљи намаз. Тако су спасили један породични бизнис који је био угрожен јер је тражња до те мере пала да власници од прихода, како наводе, нису могли да плате ни струју
У рибњаку породице Ђокић у Сечој Реци код Косјерића до појаве пандемије узгајало се и до 10 тона пастрмке годишње. Највише су продавали мештанима из околних градова, затим рибарницама, ресторанима, хотелима. Шест година се посао, како кажу у овој породици, добро развијао, били су задовољни тражњом и постепено су повећавали производњу. Са „закључавањем“ услед пандемије, испред капија овог рибњака није било никога, а базени су били пуни рибе.
– Тих месеци прошле године, када је тражња потпуно стала, од прихода нисмо имали ни струју да платимо. Људи су готово престали да долазе, а они који су некада узимали по 10 килограма рибе, сада су куповали по два – каже Драгана Ђокић која са супругом Милованом узгаја пастрмку у шест базена који се пуне водом реке Тмуше.
Као „божији дар“, како каже, појавила се Атлантик Група са предлогом да целокупну количину рибе, око пет тона филета односно 10 тона живе рибе, продају њима. Компанија је хтела да од филета косјерићке пастрмке направи нови намаз под брендом Аргета. Целокупна идеја да се направи рибљи намаз од косјерићке пастрмке спроведена је у оквиру Аргетиног пројекта „Подржавамо локално“.
За породицу Ђокић овај посао је био спасоносан:
– У Косјерићу постоји пет рибњака, од којих су наш и још једног колеге највећи. Тај колега нам је рекао да је, иначе, за Никољдан продавао око 1,6 тона рибе, а прошле године је продао свега 300 килограма. То говори колико је за нас била важна сарадња са Аргетом. Омогућили су нам да радимо и ове 2021. године, иначе бисмо били у великом проблему. Не бисмо имали новца за куповину млађи и хране за нови узгој, а нико не би могао да нас сачека за новац, јер су и сами добављачи у проблему – прича Драгана Ђокић.
Она додаје да се пастрмка обично узгаја три месеца, а да су за потребе Аргете морали да отхране рибу која тежи око килограм, како би филети били задовољавајуће величине. Будући да сами не обрађују рибу, склопили су партнерство са фирмом Еко Дрина која је тај посао обавила за њих. Почетком новембра 2020., риба је била спремна за преузимање.
Срђан Златанов, сениор менаџер за изградњу бренда у Атлантик Групи, каже да је идеја сарадње са малим рибњацима дошла од запослених у Аргети.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ЗАШТО ЈЕ ВАЖНО ИМАТИ ЖИГ ЧУВАРКУЋА
- КРОЗ ПРОГРАМ НЕМАЧКЕ РАЗВОЈНЕ САРАДЊЕ ДО ЗАПОСЛЕЊА: Бесплатне обуке за професионалне возаче камиона
- САЈАМ ГУЛФУД – ВЕЛИКА ИЗВОЗНА ШАНСА ЗА ПРОИЗВОЂАЧЕ: Храна из Србије пронашла пут до Дубаија
- Следећи број Економетра излази 6. априла 2021.