Očekuje se da će rezultat Projekta za unapređenje poslovnog okruženja u Srbiji biti pojednostavljenje oko 600 dozvola, saglasnosti i odobrenja, a njihovo izdavanje ubrzano do polovine naredne godine.
Republički sekretarijat za javne politike (RSJP), u saradnji sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC), članicom Grupacije Svetske banke, okupio je više od 40 državnih službenika, članova radnih grupa za optimizaciju administrativnih postupaka iz 15 institucija, na sastanku sa temom „Regulatornom reformom do smanjenja troškova za privredu“.
Ovaj skup organizuje se u okviru trogodišnjeg Projekta za unapređenje poslovnog okruženja u Srbiji, koji IFC realizuje u saradnji sa Vladom Srbije i uz podršku ambasade Velike Britanije u Beogradu. Cilj Projekta je pojednostavljenje više od 1.000 administrativnih postupaka za dobijanje različitih licenci, dozvola i saglasnosti, omogućavanje elektronskog izdavanja 100 dozvola, kao i uklanjanje praksi koje negativno utiču na razvoj konkurencije.
Očekuje se da će kao rezultat rada projekta oko 600 dozvola, saglasnosti i odobrenja biti pojednostavljeno, a njihovo izdavanje ubrzano do polovine naredne godine.
Skup je organizovan kako bi članovi radnih grupa za optimizaciju postupaka, čiji je zadatak da definišu preporuke za unapređenje administrativnih postupaka, usaglasili metodologiju pripreme preporuka za optimizaciju, kao ključne faze za sprovođenje projekta.
“Vlada RS sprovodi Projekat E-papir, kojim koordinira Republički sekretarijat za javne politike i u kojem učestvuje 84 organa i organizacije javne uprave Republike Srbije. Popisano je 2500 postupaka koji se odnose na privredu sa ciljem njihovog pojednostavljenja i stvaranja jedinstvenog portala (registra) svih administrativnih postupaka i drugih zahteva, kako bi svaki privrednik na jednom mestu našao sve potrebne informacije za poslovanje. Cilj projekta je unapređenje i stvaranje podsticajnog poslovnog okruženja smanjenjem administrativnog opterećenja za privredu i to najmanje za 15 odsto do 2021. godine, digitalizaciju minimum 100 postupaka,kako bi umesto pred šalterom, privrednik mogao da obavlja te poslove „iz fotelje“. Trenutno smo u fazi prikupljanja inicijativa privrede i organizovanja fokus grupa na kojima će privrednici dati svoje predloge kako bi se kreirali postupci po meri privrede”, rekla je Bojana Tošić, v.d. direktora Sekretarijata za javne politike.
Prvi set preporuka za izmenu propisa vlada će usvojiti početkom naredne godine, ali prvi rezultati su vidljivi već sada. Primer je nedavno predloženi Zakon o izmenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim se ukidaju M4 i MUN obrasci koji dugo muče privrednike i stvaraju nepotrebne troškove. Ovim projektom, zajedno sa privredom, vlada kreira transparentno i sigurno poslovno okruženje.
Na skupu su predstavnici državne uprave razgovarali sa stručnjacima Međunarodne finansijske korporacije (IFC) o izazovima sa kojima se suočavaju, ali i najboljim praksama i metodologijama u procesu regulatorne reforme, ulozi zaposlenih u institucijama u optimizaciji državne uprave, ekonomskoj analizi i potencijalnim uštedama za budžet i privredu, o najoptimalnijim rešenjima koja će obezbediti jevtiniju i efikasniju državnu upravu.