Пољопривреда је логичан корак у напретку Србије, али је за њен развој неопходна политичка стабилност као услов без којег се не може даље
Сви учесници Треће међународне конференције о прехрамбеној индустрији били су једногласни у оцени да актуелна економска криза, нарочито на нашим просторима, не посустаје, али се зато неминовно наметнуло питање како се с њом ухватити у коштац и наставити даље. Најеминентнија имена из света агробизниса, банкарства, финансија и државних органа, окупљена на дводневном форуму (16. и 17. октобра) у Београду, у организацији Инфоарене и Европске банке за обнову и развој, као једно од кључних решења истакла су неопходност регионалне сарадње, уз повећану конкурентност, осмишљавање ефикасних пословних модела и боље позиционирање према великим светским корпорацијама.
Уз песимистичку, али нажалост реалну, констатацију да ће се регион југоисточне Европе знатно спорије опорављати од кризе у односу на западне и централне делове нашег континента, Миљан Ждрале, виши банкар Агробизнис тима Европске банке за обнову и развој, ипак је подсетио да је наш регион, без обзира на кризу, од стратешког значаја и за ЕУ и за земље у окружењу које још нису чланице велике европске породице.
Миодраг Костић, председник Управе и власник МК групе, подсетио је учеснике округлог стола на своје прве, неуспеле, покушаје, пре скоро једне деценије, да се опроба у агробизнису у који је и онда веровао, а и данас верује. У ширењу примарне пољопривредне производње Костић види велику шансу, не само за Србију као највећи потенцијал, већ и за остале земље региона. Костић се сложио са чињеницом да се врата ЕБРД, према којој су усмерене многе наде, углавном тешко отварају, а процедуре су компликоване. Али, ако једном постанете клијент спасоносне банке, тада је све много лакше и путеви су проходни без већих проблема.
Опширније у штампаном издању