Прави хит на Београдској берзи јесу компаније из области нискоградње, чији су резултати пословања, очигледно, повезани са све већим улагањима у развој саобраћајне инфраструктуре у Србији
У последње време прави хит на Београдској берзи представљају компаније из области нискоградње, чији су резултати пословања очигледно повезани са све већим улагањима у развој саобраћајне инфраструктуре у Србији. Добри финансијски резултати које су путари забележили у прошлој, као и у првој половини ове године, нису промакли професионалним инвеститорима, па су обим промета и цене акција ових компанија из дана у дан на све вишем нивоу. Оно што је посебно интересантно јесте да поменуте компаније имају већинског власника и да се број акција доступних на тржишту креће између 20 и 30 процената.
Компанија Путеви Ужице се већ дуго налази на листи акција којима се континуирано тргује, а после објављивања резултата за 2005. годину цена је за врло кратко време скочила са нивоа од 1.500 на око 2.000 динара. На раст цене у првој половини ове године утицала је и информација да су Путеви Ужице, поред нових пројеката у земљи и редовних послова на одржавању путева, део својих капацитета ангажовали и у Русији и да намеравају да интензивирају своје активности и на том тржишту. У власништву Путева Ужице налази се и компанија Путеви Пожега, која је такође остварила солидне резултате у 2005. години и њеним акцијама се тргује на Београдској берзи (око 30 одсто акција слободних за трговање). Тржишна капитализација Путева Пожега је ипак релативно мала, са око милион евра.
Највећу пажњу инвеститора у последња два месеца привукло је ипак Предузеће за путеве Београд. Ова компанија се налази у већинском власништву Предузећа за путеве Ниш, које има 69 одсто акција, а око 15 одсто налази се у приватизационом регистру (акције које ће бити подељене грађанима Србије после завршетка процеса приватизације и биће на тржишту за око две године). Предузеће за путеве Београд представља једног од лидера на српском тржишту, а пословни резултати компаније у 2005. години били су натпросечно добри, реалан раст имовине је износио преко 60 одсто а пословних прихода око 25 одсто. Крајем седмог и почетком осмог месеца ове године почело је знатно интензивније трговање акцијама овог емитента, а цена је за мање од два месеца забележила рапидан раст од чак 230 одсто.
Предузеће за путеве Ниш је интересантно споменути из више разлога. Као прво, тренутно је у току понуда за преузимање 4,82 одсто акција овог предузећа по цени од 3.300 дин. Понудилац је Sheer корпорација која поседује већ 13,67 одсто овог предузећа. Ипак, треба споменути да власничка структура у овом случају није диверсификована, односно да ова компанија већ има већинског власника. Да је нешто наговештавало да ће понуда уследити говори и чињеница да је непосредно пред њено објављивање кренуло много интензивније трговање овом хартијом, која је до тада била прилично неликвидна. Поред тога, ово предузеће је интересантно и зато што има већинско власништво у неколико фирми. Поред Предузећа за путеве Београд, присутно је са 70 одсто капитала у Предузећу за путеве Врање, затим Предузећу за путеве Крагујевац и Војводина бачки пут из Новог Сада. Са аспекта трговања на берзи, постојала је прилично велика заинтересованост за ПЗП Крагујевац, а цена овог издаваоца је у кратком року, односно за мање од месец дана, забележила раст од 75 одсто. Такође, акције Предузећа за путеве из Пожаревца су постале интересантне о чему сведочи обим трговања овом хартијом. Крајем августа ова акција је вредела 2.100 динара, да би данас, после месец дана трговања, достигла ниво од 5.200 динара, што је раст од 148 одсто.
Подсећамо да још увек у јавности нису доступни полугодишњи резултати пословања свих компанија чијим се акцијама тргује на Београдској берзи, тако да ће бити интересантно видети како су се српски путари носили са пословним изазовима у 2006. години и како ће то утицати на будуће трговање њиховим акцијама.