Kompanija Dunav osiguranje je, u saradnji s Agropressom, organizovala 2. jula, u Sekuriču, na teritoriji opštine Rekovac, u Levaču, sedmu radionicu o osiguranju u ovoj godini
Znatan broj okupljenih poljoprivrednih proizvođača, nosilaca poljoprivrednih gazdinstava i udruženja na imanju poljoprivrednog gazdinstva Minić pokazuje da kod meštana ovog kraja postoji potreba za informisanjem iz oblasti osiguranja
Predstavnici Glavne filijale Dunav osiguranja, u Jagodini učesnicima radionice objasnili su ponudu kompanije u oblasti osiguranja useva, plodova i životinja, kao i osiguranja imovine.
”U želji da budemo pravi poslovni partneri poljoprivrednicima i nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, nastojali smo da prilikom formiranja ponude u obzir uzmemo specifičnosti te delatnosti”, rekao je Igor Gajić, direktor Glavne filijale osiguranja Jagodina.
Iz bogate ponude usluga kompanije Dunav za osiguranike u Pomoravskom okrugu, izdvajaju se osiguranje useva i plodova – ratarskih, voćarskih, vinogradarskih i naročito povrtarskih kultura, čija je proizvodnja dominantna na tom poslovnom području.
Godišnja premija osiguranja za ratarske kulture, u zavisnosti od vrste kulture i prosečnog prinosa po hektaru košta od 1.434 dinara za hektar kukuruza do 1.837 dinara za hektar pšenice.
Kada je reč o osiguranju voćarskih kultura, direktor Gajić izdvojio je ponudu za osiguranje šljiva s premijom od 19.646 dinara po hektaru, te osiguranje jabuka i lubenica s premijom od 39.293 dinara po hektaru.
Broj osiguranih poljoprivrednih površina se povećava, a tome doprinosi i činjenica da Ministarstvo poljoprivrede svim registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima, koja su u tekućoj godini zaključila osiguranje i isplatila ga u celosti, vrši povraćaj premije osiguranja životinja, useva i plodova u iznosu od 40 procenata.
Štete u Levačkom kraju potvrda da je osiguranje dobra investicija
Govoreći o osiguranju imovine u radionici u Sekuriču, direktor Glavne filijale Gajić istakao je značaj te vrste osiguravajućeg pokrića.
Posle vremenskih nepogoda koje se dešavaju u poslednje vreme, poseban značaj dobilo je osiguranje imovine, tačnije stambenih objekata i stvari domaćinstva u njima, kao i poljoprivrednih građevinskih objekata, mehanizacije i zaliha proizvoda.
”U vremenskim nepogodama hiljade hektara zasada i više stotina građevinskih objekata u Pomoravskom okrugu i u levačkom kraju našlo se pod vodom, zbog čega se povećalo i interesovanje za osiguranjem od tih rizika. Da bi zadovoljila potrebu potencijalnih osiguranika, kompanija Dunav osiguranje kreirala je uslugu za osiguranje imovine fizičkih lica, popularno nazvanu „čuvar kuće“. Kupovinom te polise za osiguranje građevinskih objekata i stvari u njima seoska domaćinstva mogu zaštititi imovinu na najpovoljniji način do sada, uz izuzetno pristupačne cene. Za prosečno domaćinstvo sa uključenim rizikom od poplave mesečna premija iznosi oko 500 dinara”, rekao je Gajić.
On je naveo da su ovakve radionice, koju je iniciralo Udruženje mladih poljoprivrednih proizvođača , dobar primer onima koji žele da ostanu na selu i bave se poljoprivredom, budući da je primetan veliki odliv stanovništva iz sela. On je istakao i podatak da se svake godine povećava broj osiguranika i površina koje se osiguravaju te da je zabeležen rast od oko 20 procenata na godišnjem nivou. To je, kako kaže Gajić, dalje nedovoljno.
”Cilj „Dunav osiguranja“ je da u direktnim kontaktima s meštanima objasnimo značaj osiguranja, jer kako se povećava broj onih koji osiguravaju svoju proizvodnju, odnosno osiguranih površina, doći će i do smanjenje premije, što je od velike koristi za proizvođače”, rekao je Gajić.
Zbog učestalih vremenskih nepogoda u poslednje vreme u pomoravskom kraju prijavljeno je 230 šteta, od čega se u Levačkom javilo 70 osiguranika.
Stručni timovi „Dunava“ su na terenu i procenjuju štetu.
Direktor GFO Jagodina naglasio je i da stručni timovi kompanije nastoje da pomognu osiguraniku u izboru predmeta osiguranja, kao i rizika koji ih ugrožavaju i za koje treba ugovoriti osiguravajuće pokriće, te o načinima osiguranja i visini premije osiguranja koje treba platiti. Prema njegovim rečima, posebna prednost kompanije „Dunav“ je u tome što svaka filijala ima stručne timove za procenu i likvidaciju šteta koji u najkraćem roku izlaze na mesto štete i utvrđuju njen obim i visinu, a finansijski kapaciteti i likvidnost kompanije „Dunav osiguranje“ omogućavaju isplatu odštete u najkraćim rokovima, što je od izuzetne važnosti za osiguranike.
Ostanak na selu perspektivan izbor
Mladen Minić, nosilac Gazdinstva Minić i predsednik Udruženja Mladih poljoprivrednika Srbije, korisnik je subvencija za mlade, ima farmu ovaca i bavi se proizvodnjom kupine.
”Trud i rad osiguravam već četiri godine i iskustva su mi, posebno kada sam imao štetu od grada u kupinjaku i uginuće ovaca, pozitivna. Stručna ekipa Dunav osiguranja brzo je izašla na teren i procenila štetu. U kratkom roku isplaćena je i naknada štete po polisi osiguranja. Nastojim, takođe, da članovima Udruženja stavim do znanja da je osiguranje neophodna mera i osnova dobre proizvodnje”, rekao je Minić.
Ideja da pokrenem Udruženje mladih javila se, kaže Mladen Minić, u želji da pomogne onima što se bave poljoprivredom da dobiju odgovarajuće savete, potrebne informacije, da apliciraju za sredstva, odnosno da se struka, mladi i obrazovani, poveže s poljoprivrednicima, kao i sa donosiocima odluka.
Žarko Bulatović, nosilac gazdinstva i vlasnik farme ovaca i bikova u Despotovcu, osigurao je objekat, životinje i mehanizaciju kod Dunav osiguranja i svoja iskustva podelio s učesnicima radionice:
”Zadovoljan sam saradnjom, kao i procenom i dinamikom naknade štete koja je nastala povredom ekstremiteta krupnog grla stoke. Ljudi iz „Dunava“ su došli brzo, procenili štetu i isplatili mi celu sumu osiguranja. Od države sam dobio povraćaj premije po polisi osiguranja u visini od 40 odsto. Naredne godine planiram da osiguram i useve, tačnije površine pod kukuruzom, kao i da kupim nova grla koja ću osigurati od bolesti i uginuća”, rekao je Bulatović.
Ana Dinić, iz Jagodine, član Udruženja mladih poljoprivrednika Srbije, pojasnila je da je cilj Udruženja mladih poljoprivrednika da mlade ljude podstaknu da ostanu na selu.
”Moj zadatak u Udruženju je da budem spona između stručnih saradnika, koji su završili fakultete s poljoprivrednicima, u vidu davanja saveta i odgovora na brojna pitanja koja se odnose na proizvodnju i proširenje poljoprivredne proizvodnje.
Iskustva i stavovi učesnika radionice i članova Udruženja mladih poljoprivrednika mogu biti uzor i mladima širom Srbije da ostanu na selu i opredele se za poljoprivrednu proizvodnju, kao perspektivan izbor”, rekla je Dinić.