Народна банка има добру сарадњу са Владом Србије, али се мора имати у виду да су циљеви различити: НБС има законом постављен један циљ, постизање и одржавање стабилности цена, а Влада сама себи поставља циљеве и у ходу мења приоритете, прилагођавајући их догађањима у међународном и домаћем економском и политичком амбијенту
Већ двадесетак дана у јавности су поново добила на значају битна питања за сваког грађанина и свако предузеће у овој земљи: како ће се након оставке гувернера кретати курс, какав је био однос Народне банке Србије (НБС) и Владе Србије, да ли је штедња у банкама и даље сигурна, како ће актуелна дешавања утицати на кредите пословних банака…?
Иако је све изненадио својом одлуком да се повуче са места гувернера Народне банке Србије, Радован Јелашић је још једном доказао своју професионалност и одговорност према јавности и у интервјуу за Финансијски портал www.kamatica.com говори о односу НБС и Владе Србије, курсу, кредитима и макроекономској стабилности у Србији.
• Колико квалитетан однос Народна банка Србије има успостављен са Владом и да ли се, по Вама, мишљење и глас Народне банке Србије довољно узимају у обзир у Влади при доношењу важних одлука везаних за макроекономску стабилност?
– Народна банка има добру сарадњу са Владом Србије, али се мора имати у виду да су циљеви различити: НБС има законом постављен један циљ, постизање и одржавање стабилности цена, а Влада сама себи поставља циљеве и у ходу мења приоритете, прилагођавајући их догађањима у међународном и домаћем економском и политичком амбијенту. Имајући то у виду, законодавац је предвидео да „не доводећи у питање остваривање свог основног циља, Народна банка подржава економску политику Владе, послујући у складу са начелима тржишне привреде“. И тиме су чврсто постављена правила те сарадње и независности Народне банке. Што се другог дела питања тиче, понекад мишљење Народне банке стиже до Владе и посредно, преко ММФ-a у склопу спровођења програма са овом институцијом, али искључиво у циљу одржавања макроекономске стабилности.
Опширније у штампаном издању